Kako donijeti velike odluke: Matematički pristup za optimiziranje izbora
Život je ispunjen velikim odlukama, a odabir između naizgled beskonačnih opcija može biti izrazito težak. Hoćete li kupiti ovaj stan ili onaj? Trebate li dijeliti životni prostor s ovim cimrom ili nekim drugim? Hoćete li se zadovoljiti s ‘prilično dobrim’ ili čekati savršenog? Ova pitanja mogu izazvati očaj, ali srećom, znanost ima rješenje. Iako se na to može gledati kao na zagonetku, ispod površine leži fascinantan matematički problem koji može olakšati donošenje odluka.
Što je “Problem tajnice”?
Godine 1960., matematičar Martin Gardner predstavio je “Problem tajnice”, koji se može opisati ovako: trebate zaposliti tajnicu među n kandidatima, koje ćete intervjuirati jedan po jedan, u nasumičnom redoslijedu. Morate ih ocijeniti i na osnovu toga odlučiti koga ćete prihvatiti ili odbaciti. Ključna pravila su: jednom kada nekoga odbacite, ne možete ga ponovo razmatrati, a vi ne možete biti zadovoljni s kandidatom koji je samo drugi ili četvrti najbolji – želite najbolji mogući izbor.
Kako maksimizirati svoje šanse?
Matematička strategija sugerira da, kada imate niz kandidata, trebate prvo odbiti r-1 kandidata i zatim prihvatiti prvoga koji je bolji od prethodnih. Na pocetku, djelujete kao da ne postoji prva opcija i nasumično odbacujete. Kada dođete do određenog broja kandidata, tada birate prvoga tko nadmašuje one koje ste već vidjeli. Na primjer, ako je idealna točka m i najbolji kandidat je (m+1), vi ga prihvaćate. Međutim, ako je najbolji kandidat (m+2)(m+1), ili prihvaćate (m+2)
Ključna statistika
- Postoji 1/(m+1) scenarija gdje ćete odabrati (m+1) umjesto (m+2).
- Ako je najbolji kandidat na (m+3), prihvatit ćete ga samo ako nijedan od (m+1) ili (m+2) nije bolji od onih koji su bili prije njih.
- Kada pustimo broj kandidata da raste prema beskonačnosti, vjerojatnost izbora najboljeg kandidata postaje limit.
Optimalna strategija: 37% pravilo
Prema istraživanjima, optimalno je čekati da intervjuirate oko 37% kandidata i potom odabrati onog koji je najbolji do sada. Ovo izaziva skepticizam jer se čini da nije toliko impresivno, ali ako usporedite s alternativom – odabirom nasumično, vaše šanse padaju na 1/n, što u suštini ostavlja veće šanse da propustite idealnog kandidata. U knjizi ‘Matematika ljubavi’, profesorica Hannah Fry objašnjava kako ovaj pristup zaista može promijeniti vaše šanse za uspjeh u vezama.
Kako primijeniti ovu strategiju
Bez obzira na to tražite li partnera ili neki drugi izbor, primjena pravila 37% može drastično promijeniti vaše izglede. Fry predlaže da nakon odbijanja prvih 37% kandidata, izaberete prvog koji zadovoljava vaše kriterije. Ova strategija čini da vaša vjerojatnost pronalaska idealnog partnera, na primjer, u grupi od 20 kandidata, poraste do 38.42%.
Zaključak
Izbori su neizbježni, a donošenje odluka može biti jako obeshrabrujuće. Međutim, koristeći matematičku strategiju poput 37% pravila, možete poboljšati svoje šanse za uspjeh. Uvijek postoji rizik od propuštanja najboljih opcija, ali planiranje i pametno odbacivanje prvih nekoliko mogućnosti mogu otvoriti vrata prema idealnom izboru. U svijetu ljubavi i interakcije, možda je 37% stvarno ono što trebate kako biste pronašli svoju srodnu dušu.