Beba dječak rođena “trudna” sa svojim vlastitim blizancem

Izvanredno Medicinsko Otkriće: Beba u Indiji “Trudna” sa Svojim Blizancem

U fascinantnom slučaju iz Mumbre, Indija, doktori su doživjeli šokantno otkriće kada su otkrili da je novorođeni dječačić “trudna” sa svojim vlastitim blizancem. Tokom rutinskog pregleda njegove majke, radiologinja dr. Bhavna Thorat primijetila je abnormalnu tvorevinu na bebi. Nakon poroda, dr. Thorat je izvršila skeniranje novorođenčeta, koje je otkrilo 7-centimetarsku masu unutar trbuha bebe, za koju se smatralo da je blizanac koji je bio obavijen u maternici.

Što je “Fetus in Fetu”?

Ova pojava, poznata kao “fetus in fetu”, iznimno je rijetka abnormalnost u kojoj fetus postaje obavijen svojim blizancem. Nakon otkrivanja mase, kirurzi su uspješno operirali novorođenče, uklonivši 7-centimetarski fetus iz njegovog abdomena. Kako javlja dr. Thorat, osobi su primijetili i strukture koje ukazuju na prisutnost mozga unutar parazitskog fetusa, što je dodatno pridonijelo čudnovatosti ovog slučaja.

Kako se događa “Fetus in Fetu”?

Jedna od teorija o ovoj pojavi sugerira da “parazitski” blizanac započinje kao normalan fetus, koji dijeli posteljicu sa svojim braćom i sestrama. Rano tokom trudnoće, domaći blizanac obavija drugog blizanca, čineći ga “parazitskim”. Ovaj blizanac tada koristi krvnu opskrbu domaćeg blizanca kako bi preživio. U slučajevima “fetus in fetu”, parazitski blizanac obično nema vitalne organe potrebne za preživljavanje izvan svog domaćina, osim što pritom predstavlja opasnost za život domaćeg blizanca, jer oba pokušavaju dobiti hranjive tvari iz iste pupčane vrpce.

Jedinstvenost ovog slučaja

  • Manje od 100 slučajeva “fetus in fetu” zabilježeno je širom svijeta.
  • Error se događa u jednom na 500,000 poroda.
  • U ovom slučaju, liječnici su primijetili prisutnost mozga unutar parazitskog blizanca, što je iznimno rijetko.

U ovom jedinstvenom slučaju, dr. Thorat je rekla za Daily Mail: “Unutar fetalne vrećice novorođenčeta mogao sam vidjeti kosti gornjih i donjih udova fetusa.” Ovaj parazitski blizanac nije imao kost lubanje, što dodatno naglašava neobičnost cijele situacije.

Zaključak

Na sreću, preživjeli blizanac i njegova majka sada se oporavljaju dobro nakon uspješnog operativnog zahvata u Titan bolnici u Thaneu. Ovaj nevjerojatan slučaj “fetus in fetu” podsjeća nas na tajne ljudskog tijela i izazove s kojima se medicina suočava. Kako se nastavlja istraživanje ovakvih rijetkih fenomena, svaki novi slučaj može donijeti nova saznanja i pomake u znanosti.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Timovi mekušaca s malim senzorima koriste se za testiranje kvalitete vode u Varšavi

Next Post

Myanmar provodi novi zakon o kibernetskoj sigurnosti – a upotreba VPN-a je glavni cilj

Related Posts