Bakterija koja jede teške metale i ispušta zlato je mala badass.

Čudesna Bakterija koja Stvara Zlato: Cupriavidus metallidurans

U svijetu mikroorganizama postoji fascinantna bakterija koja, iako ne dolazi iz bajke poput one o gusi koja nosi zlatna jaja, posjeduje nevjerojatnu sposobnost – može apsorbirati spojeve bogate toksičnim metalima i iz njih izvući zlato, stvarajući tako sitne zlatne nuggete. Ova neobična bakterija zove se Cupriavidus metallidurans i prebiva u tlu bogatom toksičnim elementima.

Kako Cupriavidus metallidurans Radi?

Prema istraživanju objavljenom u Metallomics časopisu 2018. godine, međunarodni tim istraživača otkrio je molekularne procese koji omogućuju ovu jedinstvenu biološku zlataru. Ključ leži u njenom načinu borbe protiv bakra i zlata prisutnog u tlu.

  • Bakterije i Toksičnost: I bakar i zlato su toksični u velikim količinama, ali C. metallidurans se razvila kako bi preživjela s bakrom.
  • Okruženje: Tlo gdje ova bakterija obitava bogato je teškim metalima, a bakterija ih pretvara u lakše obradive oblike.

Kako Bakterija Preživljava?

Kada u tlu ima previše bakra, bakterija aktivira poseban enzim poznat kao CupA, koji izbacuje suvišak bakra iz stanice, održavajući je zdravom. Profesor Dietrich H. Nies, mikrobiolog sa Sveučilišta Martin Luther u Halle-Wittenbergu, naglasio je da su životni uvjeti u ovim tlima zapravo prilično dobri. “Ima dovoljno vodika za očuvanje energije te gotovo nikakve konkurencije,” rekao je Nies.

Zlato i Inaktivacija Enzima

Kada je zlato prisutno, nastaje zanimljiv fenomen. Spojevi bakra i zlata su izrazito toksični, stoga bakterija aktivira drugačiji enzim, CopA. Ovaj enzim pretvara spojeve bakra i zlata u forme koje su teže za apsorpciju. “Ovo osigurava da manje spojeva bakra i zlata ulazi u staničnu unutrašnjost,” dodaje profesor Nies. Rezultat je smanjen toksični učinak na bakteriju i olakšan izbacivanje viška bakra.

Proizvodnja Zlatnih Nuggeta

Jedna od najzanimljivijih posljedica ovog procesa je da se teško apsorbivani spojevi zlata u vanjskom području stanice pretvaraju u bezopasne zlatne nuggete veličine samo nekoliko nanometara. Ove aktivnosti bakterije učinile su ju predmetom znanstvenih istraživanja i potencijalnog biotehnološkog razvoja.

Zaključak

Bakterija Cupriavidus metallidurans pokazuje kako je priroda sposobna za izvanredne inovacije. Njena sposobnost da konvertira toksične metale u zlato može imati važne implikacije na biotehnološka istraživanja i održive metode ekstrakcije minerala. Ova znanstvena otkrića otvaraju vrata novim mogućnostima koje bi mogle promijeniti način na koji gledamo na prirodne resurse i zaštitu okoliša.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Zašto se rijeka Eufrat isušuje i što to znači?

Next Post

Vaš horoskopski znak nema utjecaj na vaše dobrostanje, pobijanje još jedne tvrdnje astrologije

Related Posts