Australski “znanstveni zaljubljenik” mogao bi biti zatvoren nakon pokušaja prikupljanja svih elemenata

Australijanac suočen s kaznom zatvora zbog pokušaja prikupljanja svih elemenata periodnog sustava

U Australiji, mladić koji se opisuje kao “znanstveni geek” suočava se s mogućom kaznom zatvora, nakon što je pokušao prikupiti sve elemente iz periodnog sustava. Ova neobična situacija postala je predmet vijesti zbog svojih potencijalnih pravnih posljedica i neobičnog interesa za kemijske elemente.

Što je periodni sustav?

Periodni sustav je raspored svih poznatih kemijskih elemenata, od vodika do oganessona. Ideja prikupljanja svih ovih elemenata, bez obzira na to što neki od njih imaju vrlo kratko vrijeme trajanja, može se činiti zanimljivom. No, vlasti, kao i međunarodni sporazumi o nuklearnoj proliferaciji, imaju drugačije mišljenje, posebno kada se radi o radioaktivnim elementima koji se nalaze na teže krajevima tog sustava.

Kako je sve počelo?

Emmanuel Lidden, 24-godišnjak iz predgrađa Sydneyja, naučio je ovu lekciju na teži način. U kolovozu 2023., pokušavajući prikupiti kemijske elemente poput verzije Pokemon igara, pokušao je uvesti uzorke plutonija iz Sjedinjenih Američkih Država u stan svojih roditelja.

Reakcija vlasti

Za razliku od drugih elemenata koje je Lidden prikupio, plutonij je izazvao veliku uzbunu zbog opasnog materijala. Reagirali su službenici Australijske granične patrole (ABF), vatrogasci i policija. Lidden i njegova obitelj prevezeni su u bolnicu, no nisu imali znakove trovanja zračenjem, a njihova kuća je osigurana kao “sigurna za boravak ljudi”.

Optužbe i pravne posljedice

Policija je zaplijenila radioaktivne elemente, uključujući osiromašeni uran, živa, i mali uzorak plutonija. Ovaj slučaj doveo je do toga da Lidden bude prvi otužen pod Australijskim zakonom o nenuklearnoj proliferaciji, uz moguću kaznu od 10 godina zatvora. Iako je priznao krivnju, njegovi odvjetnici opisuju ga kao “nevina kolekcionara” s ljubavlju prema prikupljanju marki i novčića.

Obrana i reakcije pravnih stručnjaka

Njegov odvjetnik, John Sutton, istaknuo je da Lidden nije imao zlu namjeru: “Nije uvezao ili posjedovao ove stavke s bilo kakvom opasnom namjerom; to su bili prijestupi počinjeni iz čiste naivnosti.” Međutim, tužitelji su tvrdili da naziv “kolekcionar” nije prikladan, ističući kako prikupljanje ilegalnih materijala stvara tržište za njih.

Pogreške poštanske službe i Liddenovo vjerovanje

Iako su radioaktivni materijali označeni od strane ABF-a, uzorci su ipak poslani Liddenu. Vjeruje se da je poštanska služba pogrešno poslala paket u Australiju, a Lidden je pristao vratiti ga ako su spremni organizirati preuzimanje. Prema obrani, Lidden je možda mislio da smije posjedovati plutonij zbog sitne količine.

Posljedice i novi početak

Nažalost, nakon što je obavjestio svog poslodavca o istrazi ABF-a, Lidden je izgubio posao vozača vlaka i sada radi u brzim restoranima. Prema njegovom odvjetniku, razina odgovora vlasti bila je potpuno neproporcionalna s obzirom na ono što su već znali.

Zaključak

Ovaj neobičan slučaj otvara pitanja o zakonitosti prikupljanja kemijskih elemenata, kao i o mogućim posljedicama takvih aktivnosti. Prikupiti elemente iz periodnog sustava može biti fascinantno, ali trebamo biti svjesni pravnih aspekata i potencijalnih rizika. Slučaj Emmanuela Liddena ostavlja nas u razmišljenju o granicama znanstvene znatiželje.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Google Poruke upravo su dodale zabavnu nadogradnju jednoj od svojih najboljih značajki za čavrljanje

Next Post

Devojčica od 9 godina je razotkrila popularnu terapiju koristeći samo karton i peškir

Related Posts