Neobična riblja vrsta otkrivena u Australiji
Australci su očito uživali u jedenju ribe koja je do sada bila nepoznata znanosti. Ova nova vrsta je tip grupi – riblje vrste koja se naziva Epinephelus fuscomarginatus.
Kako je otkrivena nova vrsta?
Sve je počelo 2000. godine kada je stručnjak za ribe iz Queensland Museuma, Jeff Johnson, dobio fotografije misteriozne grupe od ribara. Iako je godinama kasnije imao priliku vidjeti dodatne slike, nije uspio nabaviti fizičke uzorke, jer su se sve ribe prodavale kao hrana.
Međutim, 2017. godine, Johnson je naišao na pet ovih riba koje su čekale da budu prodane na jednom tržnici riba u Brisbaneu. Kupio je svih pet riba i počeo raditi na njihovom formalnom identifikovanju kao nove vrste.
Rad i dokazivanje nove vrste
„Čim sam ih vidio, pomislio sam da je vjerojatno riječ o novoj vrsti, pa sam kupio svih pet i započeo mukotrpan rad na njihovom formalnom dokazivanju,“ rekao je Johnson. „Genetičarka iz Queensland Museuma, Dr. Jessica Worthington Wilmer, obavila je analize u molekularnom laboratoriju i, nakon usporedbe s drugim uzorcima iz različitih muzeja, prikupila dovoljnu evidenciju za potvrdu da je riječ o novoj vrsti.“ Johnson je također naglasio: „Rekli su mi da su prilično ukusne.“
Izgled i karakteristike
Nova vrsta, koja se ne ističe svojim izgledom, mogla bi objasniti zašto je toliko godina prolazila neprimijećeno. Dijeli sličnosti s drugim grupama roda Epinephelus, ali ono što ju je istaknulo prema Johnsonu su nedostatak oznaka na tijelu i tamne rubove oko peraja. Termin fuscomarginatus znači “tamni rub” na latinskom jeziku.
Ova nova jela ribica dugačka je 70 centimetara i živi na dubinama od otprilike 220-230 metara, uz središnji dio Velikog koraljnog grebena.
Genetička analiza i značaj otkrića
Znanstvenici su potvrdili da je riba nova vrsta analizirajući njezin DNK i uspoređujući ga s DNK-om drugih sličnih ribljih vrsta. Ova gruperska vrsta predstavlja 92. člana roda Epinephelus i opisana je u znanstvenom časopisu Zootaxa.
Historijski kontekst otkrića novih vrsta
Ovo nije prvi put da je nova vrsta identificirana iz bića koja su bila predodređena za nečiji ručak. Godine 2011. nova vrsta 90-centimetarskog morskog psa pronađena je na tržnici u Tajvanu, dok je prošle godine u ribljoj tržnici u Mumbaju ponovno otkriven morski pas koji nije viđen desetljećima. U 2010. godini, znanstvenici su otkrili novu vrstu majmuna, koja navodno kihne kad pada kiša, ali su ih lokalni stanovnici ubrzo nakon toga ulovili i pojeli.
Zaključak
Izgleda da naša ljubav prema ukusnoj hrani može dovesti do uzbudljivih novih otkrića. No, postavlja se pitanje koliko će još vrsta ostati neotkrivenih dok ih ne pojedemo prvi. Ova situacija otkriva koliko je važno čuvati prirodu i znanost, jer svako otkriće može otvoriti vrata novim znanjima i iskustvima.