Povijesno Otkriće: Mramorni Vojnici Kineskog Carstva
Uvod
Godine 1974. u neopisivoj poljoprivrednoj parceli u provinciji Shaanxi u Kini, farmeri su naišli na jedan od najznačajnijih arheoloških otkrića svih vremena. Dok su kopali, pronašli su fragmente ljudske figure od gline, što je bio samo vrh sante leda. Ova otkrića nisu mogla niti naslutiti što se sve krije ispod površine.
Velika Tajna Myrska Vojska
Arheološka istraživanja koja su uslijedila otkrila su da se ispod ovog polja nalaze jame ispunjene tisućama figura od terakote, prikazujući vojnike i konje, ali i akrobate, ugledne dužnosnike i druge životinje. Misija ove Terakotske vojske bila je da čuva mauzolej Qin Shi Huanga, prvog cara dinastije Qin, koji je vladao od 221. do 210. godine pr. nove ere.
Mauzolej i njegov misterij
Dok su veliki dijelovi nekropole oko mauzoleja istraženi, carov grob nikada nije bio otvoren, unatoč brojnim intrigama koje ga okružuju. Dvije tisuće godina oko ovog groba nisu se pojavila nijedna ljudska oka. Jedan od glavnih razloga ovakvog opreza leži u brizi arheologa vezanoj za moguća oštećenja grobnice koja bi mogla uništiti vitalne povijesne informacije.
Opasnosti otkopavanja
Trenutno, jedine invazivne arheološke tehnike za ulazak u grob nosile bi visoki rizik od nepopravljivih oštećenja. Ova zabrinutost dolazi iz primjera otkopavanja grada Troje iz 1870-ih, gdje je Heinrich Schliemann, svojom brzopletom i naivnošću, uništio gotovo sve tragove drevnog grada koji je nastojao otkriti. Arheolozi su odlučili da ne žele ponoviti ove iste pogreške.
Moderne tehnike istraživanja
Neki znanstvenici razmatraju korištenje neinvazivnih tehnika koje bi mogle omogućiti uvid u grob. Jedna od ideja uključuje upotrebu muona — subatomskih čestica stvorenih sudarom kozmičkih zraka s atomima u Zemljinoj atmosferi, koje mogu prodrijeti kroz strukture poput naprednog X-zraka. Nažalost, većina ovih prijedloga još uvijek polako napreduje.
Povijesne opasnosti unutar grobnice
Otvaranje grobnice može imati i direktne opasnosti. U zabilježenom narativu drevnog kineskog historičara Sime Qiana, otprilike 100 godina nakon smrti Qin Shi Huanga, opisuje se da je grob ispunjen zamkama koje su bile dizajnirane da ubiju bilo koji uljez. “Sagrađeni su palače i slikoviti tornjevi za stotinu dužnosnika, a grob je bio ispunjen rijetkim artefaktima i čudesnim blagom. Majstori su bili naređeni da naprave samostrele i strijele spremne na ispaljivanje svakome tko uđe u grob,” navodi se u tekstu.
Postoji mogućnost da bi, čak i ako oružje iz antičkog doba ne uspije, mogla doći poplava toksične žive koja bi mogla isprati grobarke. Iako to može zvučati kao prazna prijetnja, znanstvene studije su pokazale da su koncentracije žive oko grobnice znatno veće od očekivanih. Jedno istraživanje iz 2020. godine zaključuje: “Visoko isparljiva živa može izlaziti kroz pukotine koje su se tijekom vremena stvorile u strukturi i naša istraživanja podupiru drevne zapise o grobnici, za koju se vjeruje da nikada nije bila otvorena niti opljačkana.”
Zaključak
Za sada, grob Qin Shi Huanga ostaje zatvoren i neotkriven, ali nije zaboravljen. Kada dođe pravo vrijeme, moguće je da će znanstveni napredak konačno otkriti tajne koje su ovdje ležale neometano više od 2,200 godina. Ova mistična priča o Terakotskoj vojsci i njenom neotkrivenom vođi nastavlja privlačiti ljude širom svijeta, ostavljajući nas da se pitamo što li se točno krije unutar njegovog groba.