Novi Arheološki Dokazi O Strancima Roanoke Kolonije
Svježi arheološki nalazi baca novo svjetlo na priču o sada poznatim naseljenicima kolonije Roanoke. Ova nova otkrića povezana su s lokalnom autohtonom zajednicom koja je imala veze s tim naseljenicima. Priča o “izgubljenoj koloniji” Roanoke danas je dobro poznata, no ispunjena je navodnim misterijama i spekulacijama.
Povijest Kolonije Roanoke
Godine 1587. engleski kolonizatori, predvođeni istraživačem Johnom Whiteom, stigli su na otok Roanoke, koji se danas nalazi u okrugu Dare, Sjeverna Karolina. Ovaj nije bio prvi pokušaj stvaranja naselja na otoku; raniji pokušaj iz 1585. godine već je propao. Ipak, ovaj drugi pokušaj bio je bolje pripremljen, s više resursa i ljudi spremnih za kolonizaciju “novog svijeta”.
Unatoč tome, od svojih prvih dana, zajednica naseljenika imala je tervavrelaciju s nekim od autohtonih plemena koja su živjela u toj oblasti. White je na kraju otišao u Englesku tražiti dodatnu pomoć za svoju zajednicu, ostavljajući iza sebe svoju obitelj – suprugu, kćer i unuku, Virginiju Dare, prvu englesku djevojčicu rođenu u Sjevernoj Americi. White nije namjeravao biti odsutan dugo, no njegov povratak na Roanoke odgodila je napad španjolske armade na Englesku.
Misterija Izgubljene Kolonije
Nakon tri godine, White se konačno vratio na otok, samo da bi otkrio da je naselje potpuno napušteno. Nisu pronađeni ni tijela ni grobovi koji bi sugerirali nasilnu smrt. Jedini trag koji su pronašli bile su riječi “CROATOAN” i “CRO” urezane u drvo na rubu kolonije, što vjerojatno upućuje na otok Croatoan, koji se nalazi otprilike 80 kilometara južno. White i njegova posada uskoro su bili prisiljeni napustiti otok zbog oluja, a tako su izgubljeni naseljenici postali dijelom povijesti.
Teorije i Objašnjenja
Danas je “izgubljena” kolonija Roanoke postala kulturna snaga sama za sebe. Postoji mnogo teorija o sudbini naseljenika, od kojih su neke postale izvor ponosa među bijelim nacionalistima. Neki vjeruju da su kolonisti pokušali vratiti se u Englesku na manjim brodovima, drugi tvrde da su ih Španjolci napali, dok treći smatraju da su ih autohtone zajednice ubile. Međutim, najvjerojatniji odgovor koji se temelji na pronađenim dokazima sugerira da su se kolonisti jednostavno pridružili lokalnim autohtonim zajednicama i na kraju se integrirali s njima.
Novija Arheološka Otkrića
Unatoč ovoj najvjerojatnijoj verziji, i dalje postoje kontroverze u vezi s kojim plemenima su mogli primiti lutajuće naseljenike. Također se postavljaju pitanja o tome gdje su naseljenici živjeli dok su bili na otoku. U posljednjim godinama, arheolozi koji su istraživali koloniju usmjerili su svoju pažnju na Elizabethanske vrtove u Manteou, koji su nekada bili mjesto “Algonquian sela Roanoke”, autohtone zajednice koja je imala veze s naseljenicima.
Ovo selo prvi put je identificirano 2023. godine kada su otkrivene fragmente algonquianske keramike iz 1500-ih, zajedno s prstenom od bakrene žice. Ovi artefakti, prema arheolozima iz First Colony Foundation, mogli su biti izvorni nakit jednog člana autohtone zajednice. Dr. Eric Klingelhofer, potpredsjednik istraživanja ove zaklade, objasnio je: “Ovaj bakreni prsten može ukazivati na kontakt s Englezima.” Arheolozi vjeruju da je prsten napravljen u Engleskoj i da je mogao biti korišten u trgovini.
Zaključak
Nova otkrića podržavaju teoriju o tome da je selo vjerojatno bilo opasano visokim zidovima i da je moglo sadržavati oko devet kuća, koje su pripadale elitnim ratnicima, dok bi radničke obitelji živjele izvan utvrde. “Predmeti koje smo pronašli važni su, ali njihova povezanost s različitim tlima svjedoči o vezama s prošlošću, a sve to zajedno priča našu priču,” dodao je Klingelhofer. Ova otkrića potvrđuju teoriju koja se poklapa s našim saznanjima o selu i dodaju vrijedne informacije u našu razumijevanje povijesti Roanoke kolonije.