Otkriće najstarijih stvorenja na planetu: Divovski vulkanski sunđer u McMurdo Soundu
U regiji McMurdo Sound u Antarktici živi vrsta sunca poznata kao divovski vulkanski sunđer (Anoxycalyx joubini). Iako je teško odrediti dob pojedinih primjeraka, smatra se da bi mogli biti neka od najstarijih stvorenja na svijetu. Ovaj fascinantan sunđer, premda ne privlači previše pažnje svojom aktivnošću, zapravo je izuzetno zanimljiv organizam koji igra ključnu ulogu u ekosustavima koje nastanjuje.
Uloga sunđera u ekosustavima
Sunđer je nepomičan beskralježnjak, poput koralja, i čini važan dio ekosustava. Osim što osigurava sklonište za manja stvorenja, sunđeri su iznimno otporni. Prema Nacionalnoj upravi za oceane i atmosferu (NOAA), tip skeleta sunđera se dobro prilagođava njihovom staništu, omogućujući im život na tvrdim stjenovitim površinama ili mekim sedimentima poput pijeska i blata. Neki sunđeri čak se pričvršćuju na ploveće otpatke! Rijetko se nalaze potpuno slobodni u vodi.
- Filtracija vode: Dok voda prolazi kroz poroznu površinu sunđera, on stječe pokret, prima hranjive tvari i kisik te izbacuje otpad.
- Unutarnja struktura: Unutar sunđera, sitne strukture nalik dlačicama, nazvane flageli, stvaraju struje koje filtriraju bakterije i zadržavaju hranu.
- Snažne strukture: Njihove snažne skeletne strukture pomažu sunđerima da izdrže visoki volumen vode koja prolazi kroz njih svaki dan.
Izvanredna dugovječnost sunđera
Ne samo da su sunđeri među prvim životinjama koje su se pojavile na Zemlji, već se također smatra da su među najstarijim živim stvorenjima. Anoxycalyx joubini može narasti do 1,5 metara u promjeru i 1,95 metara u visinu, te živi na dubinama od 15 do 144 metara. Kako bi procijenili dob ovih sunđera, znanstvenici su koristili brzinu rasta kao mjeru. Nakon 22 godine mjerenja, otkriveno je da A. joubini ima spor rast.
Jedan tim znanstvenika osvrnuo se na impresivne podatke, navodeći: “Anoxycalyx joubini je najveći i najistaknutiji sunđer na Antarktici, a iako je zabilježen u visini do 2 metra, nikada nije zapaženo da nastanjuje ili raste.” Ova izvanredna dugovječnost može se pripisati stalnom, hladnom okruženju koje usporava metabolizam ovih životinja.
Procjene dobi i izazovi
Prema modelima rasta, jedan sunđer je otkriven da ima oko 23.000 godina, dok optimistične procjene sugeriraju da bi mogli živjeti čak do 40.000 godina. Međutim, daljnja analiza ukazuje da bi te dobi mogle biti pomalo precijenjene. Dr. Susanne Gatti, marinski biolog, napomenula je u radu iz 2002. godine da je potrebno uzeti u obzir ne samo biološke aspekte, već i geološke događaje koji su mogli utjecati na njihovu dob.
- Morski nivo: Fluktuacije morske razine tijekom posljednjeg glacijalnog maksimuma (LGM -18,000-22,000 godina) su vjerojatno ostavile S. joubini dugo vremena na suhom, onemogućujući im razvoj izvan 15.000 godina.
- Najstarija živa bića: Unatoč ovom izazovu, Gatti je zaključila da su hexactinellid sunđeri u Antarktici neka od najstarijih živih bića na planetu.
Zaključak
Divovski vulkanski sunđer u Antarktici ne samo da pridonosi složenosti morskih ekosustava, već također predstavlja fascinantnu priču o dugovječnosti i prilagodbi. Ova nevjerojatna bića podsjećaju nas na nevjerojatne tajne koje naš planet skriva, omogućujući nam da bolje razumijemo prirodni svijet oko nas.