Rijeka Amazonka: Kako je nekada tekla u obrnutom smjeru
Rijeka Amazonka nije samo najveći sustav odvodnje na svijetu prema volumenu vode i svom slivu. Ova impresivna rijeka, duga 6,400 kilometara (4,000 milja), izvire iz Anda u Peruu, prolazi kroz Južnu Ameriku i ulijeva se u Atlantski ocean. Iako danas Amazonka teče od zapada prema istoku, zanimljivo otkriće iz 2006. godine i kasnije geološke studije otkrile su da je, prije nekoliko milijuna godina, rijeka tekla u suprotnom smjeru.
Izvršno otkriće Russell Mapesa
Russell Mapes, tadašnji diplomant geologije na Sveučilištu Sjeverna Karolina, istraživao je sedimentne tokove iz Anda prema Atlantskom oceanu kada je otkrio nešto zaista neobično. Tijekom ispitivanja sedimentnih naslaga u središnjoj Južnoj Americi, pronašao je drevne komade minerala cirkona, koji su mogli doći samo s istočne strane, a ne s mlađih Anda na zapadu. “Svuda po slivu, dobiveni datumi mineralnih zrna ukazivali su na vrlo specifična mjesta u središnjoj i istočnoj Južnoj Americi”, izjavio je Mapes.
Ovo je bilo iznenađujuće otkriće s obzirom na to da rijeka Amazonka trenutno teče s zapada prema istoku. Što je uzrokovalo da ti stari cirkoni dođu iz istoka prema zapadu? Osim cirkona, pronađeni su i fosili morskih životinja koje preferiraju slanu vodu, a koji se nisu očekivali u tim područjima.
Povijesna promjena smjera rijeke
Dodatna istraživanja tima pokazala su da je rijeka Amazonka zaista nekoć tekla u obrnutom smjeru. Tim je ovu promjenu pripisao visokom području u sjeveroistočnoj Južnoj Americi, koje se formiralo tijekom kreacijskog razdoblja, između 65 i 145 milijuna godina prije. “Amazonka je tako ravna da nagib u bilo kojem smjeru može drastično promijeniti tok rijeke“, objasnio je Drew Coleman, Mapesov mentor. Prema njihovoj teoriji, prije stvaranja Anda, nagib je uzrokovao da rijeka teče od istoka prema zapadu prema Purus arh, dok su vode na zapadnoj strani arh prilazile Tihom oceanu.
Kako su se ta uzvišenja erodirala, tok vode se počeo preusmjeravati u suprotnom smjeru. S vremenom, dok su se Ande razvijale, stvorena su slivna područja između planina i arh, koja su se s vremenom ispunila i na kraju prelila, rezultirajući smjerom toka koji vidimo danas. “Mislimo da se ovaj posljednji preokret dogodio u posljednjih pet do deset milijuna godina, što je stvarno brzo, s geološkog stajališta”, dodao je Mapes. “Ovo pokazuje koliko je površina Zemlje prolazna.”
Daljnja istraživanja i zaključci
Dok je ovo bila uvjerljiva hipoteza, kasniji modeli iz 2014. sugerirali su da je porast Anda uzrokovao njihovo presijecanje više oblaka, a kasniji tok kiše prouzročio je eroziju, koja je rezultirala močvarama Pebas. Na vremenskim skalama koje odgovaraju obrtnom smjeru prije otprilike 10 milijuna godina, nakupljanje sedimenata podiglo je područje, što je rezultiralo preokretom toka Amazonske rijeke. Daljnja istraživanja će se nadamo donijeti jasniju sliku o točnom mehanizmu preokreta, no dokazi ukazuju da je velika rijeka Amazonka jednom davno tekla u suprotnom smjeru.
Završna misao
Rijeka Amazonka ne samo da fascinira svojom veličinom, već i bogatom geološkom poviješću koja se proteže milijunima godina unatrag. Ova otkrića još jednom naglašavaju koliko je naš planet dinamičan i kako se prirodni procesi mogu dramatično mijenjati tijekom vremena.