2024: Godina s Rekordnim Temperaturnim Vrednostima
Stručnjaci iz Europske službe za klimatske promjene Copernicus (C3S) najavljuju da će 2024. godina biti najtoplija godina koju je naš planet ikada doživio od početka vođenja evidencije. Ova informacija je i iznenađujuća i zabrinjavajuća. Iznenađujuća je jer se ovakva zapažanja obično donose nakon završetka godine, dok je zabrinjavajuće što su temperature tijekom ostatka 2024. već postigle rekordne visine.
Zabrinjavajući Podaci iz Studije
Ova tvrdnja dolazi iz ažuriranja C3S-a za studeni 2024. godine, koji je bio drugi najtopliji studeni u povijesti. Samo je studeni 2023. bio topliji. Prosječna globalna temperatura zraka na površini bila je 14.10°C, što je za nevjerojatnih 1.62°C iznad preindustrijskog nivoa. Prema podacima C3S-a, 16 od posljednjih 17 mjeseci zabilježilo je temperature iznad 1.5°C, što je granica postavljena Pariškim sporazumom.
Upozorenje za Hitnu Akciju
„S obzirom na podatke Copernicusa iz pretposljednjeg mjeseca godine, možemo gotovo sa sigurnošću potvrditi da će 2024. biti najtoplija godina ikada te prva kalendarska godina s temperaturama iznad 1.5°C. To ne znači da je Pariški sporazum prekršen, ali ukazuje na to da je ambiciozna klimatska akcija hitnija nego ikad“, izjavila je Samantha Burgess, zamjenica direktora C3S.
Stanje Ledene Kape i Temperature
Arktički morski led imao je treću najnižu ekstenziju u studenom, ostajući 9 posto ispod prosjeka. Ovaj podatak postaje još alarmantniji kako se približavamo zimi na sjevernoj hemisferi. S druge strane svijeta, antarctički morski led koji okružuje najjužniji kontinent bio je 10 posto ispod prosječne ekstenzije, postavivši novi rekord za studeni, nadmašivši prethodne rekorde iz 2016. i 2023.
Raznoliki Klimatski Uvjeti
Iako su većina kopna i mora doživjela više temperature, postoje i izuzeci. Balkansko područje, subsaharska Afrika, zapadna Kanada i zapadni Sjedinjene Američke Države zabilježile su niže od prosječnih temperatura. Čak je i Antarktika zadržala niže temperature unatoč opadanju vrijednosti morskog leda. Upoznajući se s prepoznatim hladnim područjima, Alpe i Himalaja bile su toplije od prosjeka. Island je doživio različite klimatske uvjete, ali je postavio rekord za najtopliju studensku noć iznad 60° latitude s 22.9°C.
Zaključak
Svjedočimo nevjerojatnim promjenama u klimatskim uvjetima, a 2024. godina najavljuje se kao godina koja će dodatno uzburkati javnost i potaknuti hitne klimatske akcije. Važno je da svatko od nas prepozna važnost očuvanja naše Planete i aktivno sudjeluje u inicijativama za borbu protiv klimatskih promjena.