10.000 Istraživačkih Radova Povučeno U 2023., Rušeći Godišnje Rekorde

Rast broja povlačenja znanstvenih radova u 2023. godini

Godina 2023. nije bila dobra za znanstveno objavljivanje, s više od 10,000 povučenih istraživačkih radova, što je postavilo novi rekord u broju povlačenja u jednoj godini. Ovi rezultati sugeriraju da je to samo djelić sumnjivih radova koji još uvijek postoje. Prema nedavnoj analizi koju je proveo časopis Nature, broj povlačenja u 2023. godini premašio je prethodne godišnje rekorde, a najgori počinitelji dolaze iz velikih zemalja koje se bave znanstvenim istraživanjem, kao što su Saudijska Arabija, Pakistan, Rusija i Kina.

Izvori problema

Ove države bilježe najviše stope povlačenja tijekom posljednja dva desetljeća. Izdavač Hindawi, podružnica Wiley sa sjedištem u Londonu, odgovoran je za većinu dosadašnjih povlačenja. Ove godine, taj je izdavač povukao više od 8,000 članaka zbog sumnje u kompromitaciju procesa recenzije. Istraživanje je potaknuto od strane internih urednika i istražitelja integriteta koji su ukazivali na sumnjive reference u tisućama radova, kao i na neusklađene tekstove.

“U dinamičnom svijetu akademskog objavljivanja, istraživači se često suočavaju s rastućim pritiscima za objavljivanje i sve većom ranjivošću akademske industrije na sustavnu manipulaciju i prevarantske aktivnosti”, izjavila je tvrtka Hindawi. “Kao ključni akteri u okruženju slobodnog pristupa, suočeni smo s ozbiljnim preprekama i izdali smo veliki broj povlačenja članaka kao odgovor na ove izazove pritom očuvajući integritet istraživanja.”

Problemi s posebnim brojevima

Jedan od glavnih problema bio je oslanjanje Hindawija na posebne brojeve, koji predstavljaju zbirke članaka pod nadzorom gostujućih urednika. Ove zbirke su postale meta prevaranata koji se pretvaraju da su gostujući urednici kako bi objavili lažne radove. Iako su bili “u središtu oluje” posljednjih godina, Hindawi nije sam. Ovo je prepreka s kojom se suočavaju svi akademski izdavači i predstavlja veliki izazov za budućnost.

Statistika o povlačenju

Prema Richardu Van Noordenu iz Nature, “Broj povlačenja raste brže od rasta broja znanstvenih radova.” Kako bi istražio ovu situaciju, Nature je kombinirao broj povlačenja koje je prikupila medijska organizacija Retraction Watch s dodatnih 5,000 povlačenja iz Hindawija i drugih izdavača, uz pomoć baze podataka Dimensions. “Analiza Nature-a sugerira da je stopa povlačenja – proporcija članaka objavljenih u bilo kojoj godini koja se povlači – više nego utrostručena u posljednjem desetljeću.

  • U 2022. godini, stopa povlačenja je premašila 0.2%.
  • Između zemalja s najviše povlačenja, Saudijska Arabija bilježi “30 povlačenja na 10,000 članaka” (isključujući povlačenja temeljena na konferencijskim radovima).
  • Uključivanje povlačenja s konferencija poput onih s Instituta za električne i elektroničke inženjere (IEEE) u New Yorku dovodi Kinu na čelo s stopom povlačenja iznad 30 na 10,000 članaka.

Suočavanje s prevarama

Predstavnici IEEE-a ističu da njihove preventivne mjere učinkovito otkrivaju većinu lažnih radova, no Retraction Watch je otkrio probleme poput “izmijenjenih fraza, citatnih prijevara i plagijarizma” u stotinama IEEE članaka objavljenih u posljednjih nekoliko godina. Iako je IEEE evaluirao te radove i otkrio da je manje od 60 njih nije ispunilo standarde objavljivanja, 39 ih je dosad povučeno.

Nažalost, čini se da je ovo samo vrh ledenog brijega, s radovima koje stvaraju “tvornice radova” – poduzeća koja prodaju lažne radove i autorstva – kao jednim od najvećih problema širom svijeta. Ovi radovi i dalje uzrokuju probleme, čak i ako nisu pročitani, jer se njihovi rezultati (pretpostavljeni rezultati) uključuju i agregiraju s drugima kada znanstvenici pišu pregledne članke.

Zaključak: Snaga znanstvene integriteta

Unatoč zabrinjavajućem porastu lažnih radova i sumnjivih autora, činjenica da izdavači povlače ove nepoštene doprinose smatra se snagom znanstvenog i akademskog svijeta. Prisutnost svijesti o mogućim prijevarama i spremnost na preispitivanje dokaza i odbacivanje radova koji ne ispunjavaju standarde pokazuje da i dalje postoji cijenjenje za poštenje i integritet unutar sustava. Međutim, s rastućom lakoćom širenja dezinformacija i stvaranja znanstvenih podataka uz pomoć AI alata poput ChatGPT-a, svi moramo biti svjesni da ne čitamo uvijek ono što se čini. U svijetu znanstvenog objavljivanja, važnost održavanja integriteta nikada nije bila važnija.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Samsung Galaxy S26 se očekuje s velikim poboljšanjem performansi

Next Post

Mamut star 39,000 godina savršeno očuvan je najstariji dokaz o ljudima na Arktiku

Related Posts