Zuckerberg traži od Trampa da spriječi američke tvrtke da plaćaju kazne EU-a

Zuckerberg poziva Trumpa da zaštiti američke kompanije od EU kazni

Mark Zuckerberg, izvršni direktor Mete, nedavno je na podcastu “Joe Rogan Experience” pozvao novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa da spriječi Europsku uniju (EU) od izricanja kazni američkim kompanijama zbog kršenja antitrust zakona i propisa o zaštiti podataka. Ovaj apel dolazi u svjetlu sve većih financijskih kazni koje američke tvrtke, uključujući Meta, doživljavaju zbog kršenja europskih pravila.

Zuckerbergova zabrinutost za američke kompanije

Zuckerberg je naglasio da je postojanje snažnih američkih kompanija strateška prednost za Sjedinjene Američke Države. Izjavio je: “Mislim da bi to trebao biti dio strategije SAD-a da brani naše kompanije.” U samo nekoliko godina, Meta je suočena s kaznom od 2,619 milijardi eura (2,67 milijardi dolara) zbog kršenja Opće uredbe o zaštiti podataka (GDPR). Isto tako, krajem 2024. godine, Meta je kažnjena sa 797,72 milijuna eura (813,71 milijun dolara) zbog kršenja antitrust pravila EU.

Kazne kao tarife na američke kompanije

Zuckerberg je usporedio pravila EU o konkurenciji i zaštiti podataka s “tarfama” koje utječu na američke kompanije. Ova izjava dolazi u kontekstu Trumpovih prijetnji povodom uvođenja visokih tarifa na uvezene proizvode iz cijelog svijeta. Ukoliko bi Trump poslušao Zuckerbergov prijedlog, američke kompanije ne bi bile dužne pridržavati se istih pravila kao kompanije koje posluju unutar EU. Međutim, to bi moglo rezultirati sankcijama i ograničenjima za američke kompanije koje žele poslovati u Europi, što bi smanjilo njihov tržišni potencijal.

Korporativne donacije i kulturni preokret

U svjetlu Trumpove uspješne izborne pobjede, brojne kompanije, uključujući Metu koja je donirala milijun dolara, ponudile su velike donacije inauguracijskom fondu. Ove donacije čine se kao pokušaj da se pridobiju Trumpova naklonost. U jednom videu, Zuckerberg je izjavio da su nedavni izbori predstavljali “kulturni preokret ka ponovnom prioritiziranju govora”. Umjesto toga, Meta planira uvesti sustav zajedničkih bilješki na svojim platformama, slično onom koji koristi X (ranije Twitter).

Regulacije za sigurnost na mreži

Pored toga, Peter Kyle, tajnik za tehnologiju Velike Britanije, već je izjavio da nije moguće pregovarati o nedavno uvedenom Zakonu o sigurnosti na mreži. Naglasio je da je pristup britanskom društvu i ekonomiji privilegija, a ne pravo. Također je dodao da se osnovne zaštite za djecu i ranjive osobe ne mogu pregovarati.

Zaključak

U kontekstu rastuće regulacije i pritisaka na američke tehnološke gigante, postavlja se pitanje kako će se budućnost poslovanja američkih kompanija razvijati u Europi. Zuckerbergov apel Trumpu može imati značajne posljedice, ali je nesigurno hoće li se ti pozivi pretvoriti u stvarne promjene u politici. Ova situacija ukazuje na sve jaču interakciju između korporativnog sektora i vlada, pri čemu se podiže pitanje gdje leži granica između zaštite poslovanja i regulacije koja štiti potrošače.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Najbolji brend kanabisa Stiiizy kaže da su hakeri dobili pristup njihovim sustavima

Next Post

Ovaj slatki konvertibilni prijenosnik izgleda kao mini PC s ekranom osjetljivim na dodir, baterijom i tipkovnicom

Related Posts