2025. Godina: Novi Zakon o Nacionalnoj Obrani Potpisan
Predsjednik Biden potpisao je Zakon o nacionalnoj obrani za 2025. godinu (NDAA), koji određuje vojne politike, proračune i prioritete Pentagona za sljedeću godinu. Ovaj zakon donosi nekoliko važnih promjena u vojnim strategijama i ulaganjima koja bi mogla značajno utjecati na sigurnost SAD-a.
Smanjene konzultacije o Cybersilu
Jedna od ključnih promjena u novom zakonu je oslabljena obveza savjetovanja treće strane za procjenu izvedivosti stvaranja američkih Cyber snaga. Osim toga, zakon obuhvaća i preispitivanje “alternativnog organizacijskog modela za cyber snage” različitih vojnih grana. Ova odluka otvara mogućnosti za brže donošenje odluka u području cyber sigurnosti.
Investicije u zamjenu kineskih hardvera
Zakon također predviđa milijarde dolara za uklanjanje i zamjenu kineskih hardverskih uređaja iz američkih mreža, uslijed zabrinutosti zbog nedavnih sigurnosnih problema i potencijalnih špijunskih aktivnosti. Ukupno, zakon uključuje 895 milijardi dolara za vojne troškove, od čega je 3 milijarde dolara namijenjeno zamjeni kineskih uređaja. Ove odluke dolaze nakon nedavnih hakiranja od strane kineske grupe Salt Typhoon, koja je ciljala velike telekomunikacijske kompanije u SAD-u, otkrivajući ranjivosti koje su omogućile da se prijetnja oslana na kinesku državu zadrži u mrežama dobavljača internetskih usluga mjesecima.
Novi fokus na JFHQ-DODIN
Završni nacrt zakona odbacio je sve ranije postavljene rokove i većinu jezika iz prethodnih verzija, koje su uvodile koncept stvaranja nove, odvojene digitalne vojne službe. Umjesto toga, zakon se usredotočuje na Zajedničko zapovjedništvo Ministarstva obrane – Informacijske mreže (JFHQ-DODIN), koje će biti odgovorno za zaštitu Pentagonovih mreža širom svijeta.
Kontroverzni aspekti Zakona FISA
Iako se očekivalo da će se doći do ograničenja Zakona o nadzoru stranih obavještajnih agencija (FISA), koji je imao za cilj smanjenje moći ovog zakona, provedene promjene su izostavljene iz konačnog nacrta zakona u Predstavničkom domu. Republikanci su blokirali prijedlog koji je trebao suziti odredbe ovog zakona, poznatog kao Sekcija 702 FISA-e. Ova odredba, kako sada stoji, ima proširenu definiciju vrsta firmi koje mogu biti prisiljene na pomoć u nadzoru i prisluškivanju, kako stranih, tako i američkih građana.
Zaključak
Novi Zakon o nacionalnoj obrani za 2025. godinu donosi značajne promjene i izazove za američku vojnu politiku i sigurnost. S naglaskom na jačanju cyber snaga i uklanjanju kineskih tehnologija, ovaj zakon pokazuje odlučnost SAD-a da zaštiti svoje interese na globalnoj razini. Međutim, izazovi ostaju, posebno u pogledu privatnosti i civilnih sloboda, dok se raspravlja o moći FISA-e i načinima suradnje s tehnološkim kompanijama. U budućnosti, važno je pratiti kako će se ovi propisi razvijati i utjecati na sigurnost i privatnost građana.