Šokantna stvarnost umjetničkog dubokog lažiranja u glazbi
Dubok glas ili stvarna umjetnost?
Je li vaša omiljena pjesma na ponavljanju zapravo izvedena od strane Blackpink ili Justin Biebera? Prema nedavnoj studiji koju je proveo musicMagpie pod naslovom “Bop or Bot?”, postoji šokantno visok postotak šanse da je riječ o glasovnoj dubokoj lažarki koja je stvorena kako bi vas prevarila. Studija je otkrila zapanjujućih 1,63 milijuna AI obrade pjesama samo na YouTubeu. Mnogi slušatelji nisu uvijek u mogućnosti prepoznati razliku, što može imati stvarne financijske posljedice za umjetnike čiji se glasovi koriste u ovim pjesmama.
K-pop u središtu AI krađe
Najveće žrtve ovih dubokih lažnih pjesama su K-pop grupe, koje čine 35% od dvadeset najstreamanijih AI-generiranih izvođača. Blackpink prednjači na listi s više od 17,3 milijuna pregleda AI-generiranog sadržaja koji oponaša grupu. Pjesma ‘Batter Up’ od BabyMonstera sama po sebi je prikupila 2,5 milijuna pregleda. Justin Bieber zauzima drugo mjesto s više od 13 milijuna pregleda, uključujući njegov najveći lažni hit ‘Nothing’s Gonna Change My Love For You’ od Georgea Bensona s 10,1 milijun pregleda. Također, Kanye West se našao među tri najviše “ukradene” glasove s 3,4 milijuna pregleda AI-generiranih pjesama.
- Blackpink: 17,3 milijuna pregleda
- Justin Bieber: 13 milijuna pregleda
- Kanye West: 3,4 milijuna pregleda
Financijske posljedice dubokih lažaka
Prema musicMagpieu, financijske implikacije AI-generirane glazbe su značajne. Procjenjuje se da bi porast sadržaja generiranog umjetnom inteligencijom mogao rezultirati gubitkom od više od 13,5 milijuna dolara za originalne kreatore. Blackpink je izgubio oko 500.000 dolara, dok su Bieber i West izgubili 202.964 i 130.000 dolara, redom. Čak ni smrt ne može zaštititi umjetnike od krađe AI, kao što svjedoče 8,9 milijuna pregleda Franka Sinatre i 3,55 milijuna Freddieja Mercuryja.
AI i nelegalne glasove
Kao dodatak, postoji neočekivana privlačnost nelegalnih fikcionalnih glasova, poput SpongeBoba Kockalone koji izvodi pjesme i skuplja 10,2 milijuna pregleda. Njegov najveći hit? ‘American Pie’ od Dona McLeana.
Prepoznavanje AI glazbe
Jedan od problema je to što ljudi nisu dobri u razlikovanju AI-generirane glazbe od one koju su stvorili ljudi. U dodatnoj studiji, musicMagpie je otkrio da je 72% sudionika bilo sigurno da mogu razlikovati AI-produciranu pjesmu od ljudske, ali 49% to nije moglo učiniti. Zanimljivo, sudionici GENERACIJE Z su bili najočitije prevareni.
Pravni izazovi u glazbenoj industriji
Sve to postavlja temelje za tekuće pravne bitke s kojima se suočavaju AI glazbeni start-upovi poput Suno i Udio koji koriste neovlašteni materijal za obuku svojih AI modela. Ako Recording Industry Association of America (RIAA) i glazbene etikete uspješno dokažu da postoji stvarni novčani gubitak, mogli bi imati jaču poziciju protiv razvijatelja AI modela.
Zaključak
“Rezultati ove studije naglašavaju sve veći izazov u glazbenoj industriji: kako se AI tehnologija razvija, ljubitelji glazbe iz više generacija teško razlikuju što je stvarno, a što je umjetno stvoreno,” ističu autori studije. “Ako gotovo polovica slušatelja ne može razlikovati ljudskog umjetnika od AI, što to znači za vrijednost ljudske kreativnosti? Kako će to utjecati na način na koji stvaramo, percipiramo i cijenimo glazbu u budućnosti? Ova su pitanja na koja se industrija mora suočiti dok AI nastavlja evoluirati.”
Pratite nas za najnovije vijesti, recenzije, mišljenja, najbolje tehnološke ponude i još mnogo toga!