Problemi s nadzornom tehnologijom na južnoj granici: Otkrića i izazovi
Recentna izvješća ukazuju na to da skupa tehnologija nadzora na južnoj granici ne ispunjava svoja očekivanja. Prema informacijama dobivenim od NBC News-a, skoro trećina kamera na glavnim nadzornim tornjevima granice trenutno je izvan funkcije. Ovaj članak istražuje ozbiljne probleme s kojima se suočava sustav nadzora na granici između SAD-a i Meksika.
Stanje sustava nadzora
Izvješće otkriva da od 500 kamera instaliranih na nadzornim tornjevima uz granicu, otprilike 150 trenutno nije aktivno. Jedan od ključnih problema leži u složenoj mreži saveznog nadzora. Dok Border Patrol (granična policija) ovisi o ovim sustavima za praćenje udaljenih područja, Federalna uprava za zrakoplovstvo (FAA) zadužena je za održavanje tornjeva. Ovaj podijeljeni sustav odgovornosti dovodi do kašnjenja u popravcima i održavanju, čime se umanjuje učinkovitost mreže.
Kompleksnost sustava
Sustav daljinskog video nadzora, u kojem su instalirane mnoge od ovih kamera, samo je jedan dio šire mreže nadzora. Ipak, cijeli sustav je otežan slabom koordinacijom, čestim otkazivanjem projekata i nekompatibilnim tehnologijama koje su razvili različiti dobavljači. Povijest tehnologije nadzora na granici obilježena je kašnjenjima, prekoračenjima proračuna i otkazanim programima.
Primjeri neuspjeha
Jedan od prominentnih primjera je Secure Border Initiative Network (SBInet), čiji je cilj bio postaviti tornjeve duž granice između SAD-a i Meksika. Do 2010. godine, nakon što je potrošeno 1 milijarda dolara, instalirano je samo 15 tornjeva na 53 milje granice Arizone, pokrivajući samo mali dio ukupne dužine od 387 milja. Program je na kraju ukinut 2011. godine nakon unutarnjih pregleda koji su kritizirali njegovu učinkovitost i visoke troškove.
Novi pokušaji i izazovi
Postojali su pokušaji zamjene SBInet-a novim inicijativama, poput Plana za tehnologiju nadzora na granici Arizone i Plana tehnologije jugozapadne granice. Međutim, i oni se suočavaju s izazovima. U posljednja dva desetljeća, savezna vlada SAD-a potrošila je gotovo 6 milijardi dolara na nadzorne tornjeve i pokušala konsolidirati različite sustave u mrežu Integriranih nadzornih tornjeva. Međutim, izazovi se nastavljaju zbog nekompatibilnih komponenti i zastarjele tehnologije.
Mjerenje učinkovitosti
Čest problem s nadzornim tornjevima je nedostatak značajnih metrika za ocjenjivanje njihove učinkovitosti. U izvješću iz 2017. godine, Ured za odgovornost vlade (GAO) kritizirao je Border Patrol zbog neuspjeha u procjeni poboljšava li ova tehnologija sigurnost. GAO je zatražio od agencije da razvije mjerne metrike, no nedavne procjene sugeriraju da je napredak minimalan. U veljači 2023. godine, GAO je primijetio da očekuju operativne manjkavosti do 36% do 2025. godine, što dodatno ugrožava funkcionalnost tornjeva.
Završne misli
Bez jasnih ciljeva i mjerila uspjeha, teško je utvrditi koliko ove skupe nadzorne sustave doprinose nacionalnoj sigurnosti. Ovi prekidi frustriraju agente Border Patrol-a, koji ovise o kamerama za nadzor opsežnih, udaljenih područja. Postoje opravdane zabrinutosti oko sigurnosti službenika i opće sigurnosti granice zbog nefunkcionalnih tornjeva. Potrebna su hitna rješenja kako bi se poboljšala infrastruktura nadzora na granici te osigurala sigurnost.