SAD pojačava pritisak na Tencent tako što ga proglašava kineskom vojnom tvrtkom

Tencent i CATL na Popisu Vojnih Tvrtki: Što To Znači za Poslovni Svijet

U posljednjem razvoju događaja, američka vlada je identificirala Tencent, vlasnika popularne aplikacije za razmjenu poruka WeChat, kao kinesku vojnu kompaniju. Ovaj potez dolazi u okviru popisa Sekcije 1260H, koji uključuje kineske tvrtke koje djeluju u SAD-u i potencijalno imaju veze s kineskom vojskom. Ova lista služi kao upozorenje američkim poslovnim subjektima da budu oprezni pri trgovanju s ovim entitetima.

Kome se dodatno pridružio Tencent?

Tencent, zajedno s CATL-om, vodećim proizvođačem baterija, upisan je na ovaj popis od strane Ministarstva obrane, uz nekoliko drugih kineskih organizacija. U izjavi za BBC, Tencent je rekao: “Nismo vojne kompanije niti dobavljači. Ova lista ne utječe na naš poslovni model, za razliku od sankcija ili kontrola izvoza.” Takva izjava ukazuje na to da Tencent smatra da njihovo označavanje na ovom popisu predstavlja “očitu grešku.” I CATL je u svom reagiranju istaknuo da je njihovo uključivanje također pogrešno.

Što podrazumijeva Lista Sekcije 1260H?

  • Ova lista se ažurira svake godine.
  • Uz Tencent i CATL, na listi se nalaze i Huawei Technologies te brojni proizvođači poluvodiča iz Kine.
  • Iako lista ne zabranjuje američkim kompanijama trgovinu s navedenim entitetima, povećava pritisak na njih da budu sankcionirane od strane Ministarstva financija SAD-a.

Reakcije i posljedice

Liu Pengyu, glasnogovornik kineskog veleposlanstva u Washingtonu, izjavio je da “prakse SAD-a krše načela tržišne konkurencije i međunarodna ekonomska pravila koja stalno promoviraju, čime se narušava povjerenje stranih kompanija u ulaganje i poslovanje u Sjedinjenim Državama.”

Ova situacija se odvija u kontekstu pokušaja SAD-a i njegovih saveznika da iskorijene kinesku tehnologiju iz domaćeg potrošačkog tržišta i infrastrukture. SAD je već zabranio brojnim kineskim tehnološkim proizvođačima, uključujući Huawei, prodaju njihovih proizvoda u zemlji iz straha za nacionalnu sigurnost. U Velikoj Britaniji su poduzete slične mjere, uključujući zabranu novih Huawei tehnologija u 5G infrastrukturi, uz obvezu uklanjanja postojećih tehnologija do 2027. godine.

Zaključak

Dodavanje Tengenta i CATL-a na popis Sekcije 1260H dolazi u trenutku pojačanih napetosti između SAD-a i Kine te sredinom trgovinskog rata. S dolaskom predsjednika-elect Donalda Trumpa u Bijelu kuću, koji se vratio s kampanjom ispunjenom anti-kineskom retorikom, jasno je da će se napetosti vjerojatno nastaviti. Ova situacija otvara nova pitanja o budućnosti međunarodnih odnosa i poslovanja u globalnom okruženju.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

CES 2025 uživo: sve najnovije vijesti s najveće tehnološke izložbe na svijetu

Next Post

TCL izvodi obrt s Playcubeom, svojim novim “čarobnim kubom” projektorom

Related Posts