SAD dostiže svoju najkorumpiraniju razinu, prema Međunarodnom indeksu korupcije

Najniži Indeks Percepcije Korupcije u SAD-u

Sjedinjene Američke Države su zabilježile svoj najniži rezultat na Indeksu Percepcije Korupcije (CPI) od strane Transparency International, ugledne organizacije koja se bori protiv korupcije širom svijeta. Ovaj rezultat stavlja SAD u red s 47 drugih zemalja koje su također postigle najniže rezultate, označavajući trenutak kada je korupcija u zemlji najizraženija od uvođenja ovog indeksa 2012. godine.

Što je Indeks Percepcije Korupcije?

Indeks Percepcije Korupcije (CPI) predstavlja globalno najprihvaćeniju ljestvicu korupcije. Mjeri percepirane razine korupcije javnog sektora jedne zemlje, temeljeći se na stavovima stručnjaka i poslovnih ljudi. Prema Transparency International, korupcija se definiše kao “zloupotreba povjerene moći za osobnu dobit”. Korupcija ima širok spektar negativnih utjecaja, uključujući:

  • Slabljenje povjerenja u institucije
  • Osipanje demokracije
  • Općenito usporavanje ekonomskog razvoja
  • Uvećanje problema kao što su nejednakost, siromaštvo i ekološka kriza

Kako funkcionira Indeks?

Transparency International naglašava da razumijevanje mehanizama korupcije i sustava koji je omogućavaju predstavlja ključ za izlaganje i odgovornost onih koji su uključeni u korupciju. Pri izradi indeksa uzimaju se u obzir razni čimbenici, uključujući:

  • Dokazi o podmićivanju
  • Rasipanje javnih sredstava
  • Zloupotrebu javnog položaja za privatnu dobit bez posljedica
  • Nepotizam u javnim institucijama

Rezultati za SAD

U najnovijem indeksu, SAD je postigao rezultat od 65 od 100 poena u pogledu percepcije korupcije u javnom sektoru, što predstavlja pad od četiri boda u odnosu na 2023. godinu. SAD se sada nalaze na 28. mjestu od 180 zemalja, uz bok Bahamima. Trenutno, zemlje s najvišim percepiranim razinama korupcije su Venecuela (10 bodova), Somalija (9 bodova) i Južni Sudan (8 bodova).

Najčišće zemlje prema korupciji

S druge strane, zemlje s najnižim rezultatima korupcije, ili “najčišće” zemlje, uključuju Dansku (koja je na prvom mjestu dulji niz godina), Finsku i Singapur. Iako CPI predstavlja važan pokazatelj potencijalne korupcije u zemlji, ranije se suočavao s kritikama iz više razloga. Jedna od kritika se odnosi na to što indeks prikazuje “percipirane” razine korupcije, a ne stvarne slučajeve korupcije u određenoj zemlji. To može dovesti do izobličenog razumijevanja stvarnog stanja i perpetuiranja stereotipa o određenim zemljama.

Zaključak

Iako postoje određene nedostatke i kritike oko Indeksa Percepcije Korupcije, novi rezultati za SAD predstavljaju važne indikatore šire međunarodne percepcije zemlje koja ima turbulentnu 2024. godinu. Uzdržavanje od korupcije i transparente vlasti je ključno za jačanje povjerenja i unapređenje društva u cjelini.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Volkswagen najavljuje novi električni automobil koji bi trebao postati najjeftiniji koji je ikada proizveo

Next Post

Najraniji poznati konj težio je 3,9 kilograma. Zatim je otišao u svemir.

Related Posts