SAD će zabraniti uvoz morskih plodova povezanih s ulovom morskih sisavaca u 2026. godini

Uvođenje zabrane uvoza morskih plodova u SAD-u: Zaštita morskih sisavaca na horizontu

U narednoj godini, konačno će biti provedena dugo očekivana zabrana uvoza morskih plodova koji ne ispunjavaju standarde zaštite morskih sisavaca u SAD-u. Ova važna odluka došla je nakon pravnog sporazuma između organizacija za zaštitu okoliša i američkih vlasti.

Zabrana koja ulazi na snagu 1. siječnja 2026.

Naime, od 1. siječnja 2026., strane ribarske industrije i nacije morat će osigurati “razumne dokaze” da poštuju američke standarde za sprečavanje slučajnog ulova morskih sisavaca kako bi mogli dobiti dozvolu za izvoz svojih proizvoda u SAD. “Slučajni ulov” odnosi se na hvatanje morskih bića koja nisu odabrana ciljana vrsta i koja se potom odbacuju. Prema podacima Centra za biološku raznolikost (CBD), svake godine zbog ovog problema umre više od 650.000 morskih sisavaca diljem svijeta.

Značaj za dobrobit životinja

Prema Georgiji Hancock, direktoru programa i višem savjetniku u Institutu za dobrobit životinja, slučajni ulov ne utječe samo na populacije morskih sisavaca, već predstavlja ozbiljna pitanja vezana uz dobrobit životinja. “Većina životinja koje se zapletu u ribarske mreže umre od utapanja, a one koje uspiju pobjeći često pretrpe dugotrajne ozljede, kao što su posjekotine, slomljene kosti ili amputacije, te umiru tjednima ili mjesecima nakon zarobljavanja”, naglašava Hancock.

Očekivanja u vezi sa zabranom

S obzirom na to da je SAD 2023. godine uvezao morske plodove u vrijednosti od 25,5 milijardi dolara, vijest o nadolazećoj zabrani uvoza pozdravila su brojna ekološka udruga. “Olakšalo mi je što će druge nacije konačno biti prisiljene spriječiti ulov kitova i dupina u ribarskim mrežama. Zaplitanje predstavlja veliki prijetnju opstanak ovih životinja”, izjavila je Sarah Uhlemann, međunarodna direktoricа programa u CBD-u, koja je sudjelovala u tužbi za nametanje zabrane.

Povijest zakona o zaštiti morskih sisavaca

Korenite promjene vezane uz ovu zabranu počinju 1972. godine usvajanjem Zakona o zaštiti morskih sisavaca. Ovaj zakon uključuje odredbu koja zabranjuje uvoz morskih plodova iz zemalja koje ne udovoljavaju istim standardima kao SAD u vezi s zaštitom morskih sisavaca. Ipak, prema tvrdnjama ekologa, zabrana se rijetko provodila. U 2016. godini NOAA Fisheries je poduzeo prve korake u implementaciji pravila koja podržavaju ovu odredbu. Također, uveden je petogodišnji izuzeće za zemlje kako bi mogle prilagoditi svoje propise i prakse.

Osnaživanje zaštite morskih sisavaca

Nakon tri produljenja izuzeća u 2020., 2022. i 2023. godini, zakonski okvir je konačno počeo dobivati svoju pravnu težinu. Kristen Monsell, pravna direktorica za oceane u CBD-u, istaknula je: “Zakon o zaštiti morskih sisavaca postavlja snažan međunarodni standard za sprečavanje slučajnog ulova, ali ga SAD već duže od pola stoljeća ignorira.”

Sudski proces i konačna zabrana

Kako bi ubrzali proces, organizacije koje se bave zaštitom okoliša, uključujući CBD, Institut za dobrobit životinja i Savjet za zaštitu prirodnih resursa (NRDC), podnijele su tužbu protiv američkih ministarstava, tražeći pravosudnu odluku za implementaciju zabrane. Ta tužba je sada riješena, i zabrana će stupiti na snagu 1. siječnja 2026.

Zaključak: Nova era zaštite morskih bića

“Ovaj sporazum donijet će olakšanje za ugrožene morske sisavce koji pate zbog slučajnog ulova, izjednačavajući uvjete za ribare koji se trude zaštititi morska stvorenja i pružajući potrošačima veću sigurnost da morski plodovi koje konzumiraju neće nepotrebno ubijati kitove i dupine koje vole”, unio je Zak Smith, viši savjetnik u NRDC-u. Konacno, s ovom zabranom ulazimo u novu eru zaštite morskih bića.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Vaši streaming videi i novi 4K TV su krivi za porast globalne emisije CO2, kažu stručnjaci

Next Post

Nvidia dijeli besplatne AI tečajeve u vrijednosti do 90 dolara i ne, to nema nikakve veze s usponom DeepSeek-a

Related Posts