Ryanair bi mogao biti prizemljen u Irskoj zbog zahtjeva za dodatnim podacima o kupcima trećih strana

Ryanairova Proces Verifikacije Kupaca pod LUPOM

Ryanairova “Proces verifikacije kupaca” za karte kupljene putem web stranica trećih strana privukla je pažnju Državne agencije za zaštitu podataka (DPC) u Hrvatskoj. Ovaj proces postao je predmet rasprave zbog svojih strogih zahtjeva koje su neki putnici iskusili prilikom rezervacije svojih letova.

Što Uključuje Proces Verifikacije?

Jedan od pogođenih kupaca govorio je za program prava potrošača “Rip Off Britain”, navodeći da ovaj proces uključuje:

  • Provjeru identiteta
  • Provjere sličnosti lica
  • Provjeru živosti
  • Kontrolu podataka o profilu

Za neke putnike, ovi zahtjevi su bili toliko frustrirajući da su odlučili odustati od troškova i rezervirati let kod druge avio kompanije.

Istražna Akcija DPC-a

DPC je najavio da u istragu nije uključena samo Hrvatska već i više država članica Europske unije (EU). Oni istražuju da li Ryanair ispunjava svoje pravne obaveze prema GDPR-u, posebno u vezi s transparentnošću korištenja podataka i pridržavanjem zakonskih okvira EU-a.

Pravo Ryanaira na Verifikaciju

Postoji široko prihvaćeno mišljenje da Ryanair ima pravo provoditi ovaj proces verifikacije. U srpnju 2024., američki sud presudio je da je online putni agent Booking.com prodavao Ryanairove karte pristupajući web sjedištu zrakoplovne kompanije “bez dozvole”, što je dodatno otežalo komunikaciju s kupcima.

Reakcije Ryanaira i Odgovornosti OTAs

Predstavnik Ryanaira je za “The Register” istaknuo da proces verifikacije “osigurava da putnici izvrše potrebne sigurnosne izjave i izravno dobiju sve potrebne sigurnosne i regulatorne protokole prilikom putovanja, kako je zakonski propisano.” Izvjesno je da su u Ryanairu otvoreni za raspravu oko pravnog statusa ovog procesa u sudu, dok su kritizirali neke, navodno neetične, online putničke agencije (OTA).

“Pozdravljamo ovu DPC-ovu istragu o našem procesu verifikacije rezervacija, koji štiti kupce od onih nekoliko preostalih neodobrenih OTA, koje pružaju lažne kontaktne i podatke o plaćanju kako bi prikrile činjenicu da naplaćuju više i obmanjuju potrošače,” dodaju iz Ryanaira.

Zaključak

Kroz ovaj proces, Ryanair nastoji zaštititi svoje kupce i osigurati da svi koji putuju budu informirani i zaštićeni. Istražna akcija DPC-a može donijeti nova saznanja o tome kako se podaci koriste i o odgovornosti online putničkih agencija. Pratite vijesti i razvijanja ove situacije, jer će ona nesumnjivo imati utjecaj na buduće putovanje i online rezervacije.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

AWS CEO: Nema potrebe za masovnim promjenama – ali AI bi mogao donijeti promjene

Next Post

Istraživači inspiraciju nalaze u majci prirodi kako bi dizajnirali inovativni hladnjak čipova koji bi jednog dana mogao pronaći svoje mjesto u AI data centrima

Related Posts