Ograničenja VPN-a u Rusiji: Što Se Događa?
U razdoblju između ožujka i travnja 2025. godine, rusko tijelo za cenzuru Roskomnadzor izdala je 212 naloga za blokiranje VPN-a protiv Googlea. Međutim, do danas je samo 6 aplikacija uklonjeno s Google Play trgovine, što čini ukupno 53 VPN usluge nedostupne ruskim korisnicima. Istraživačka novinarka Maria Kolomychenko prvi je otkrila da je Google zaprimio barem 47 naloga za uklanjanje nekih od najboljih VPN aplikacija počevši od 12. ožujka. Nakon ovog otkrića, istraživači u GreatFireovom projektu AppCensorship započeli su analizu dostupnosti 399 VPN aplikacija, otkrivajući da je Roskomnadzor zapravo ciljao 212 alata sličnih VPN-ima.
Rast Cenzure VPN-a od strane Kremlja
Nalazi GreatFirea ukazuju na eskalaciju rata Kremlja protiv VPN-a. Za razliku od Applea, koji je 2024. godine uklonio najmanje 60 VPN aplikacija po zahtjevu Roskomnadzora, Google se do sada čini otpornim na većinu zahtjeva za blokiranje VPN-a. Borba Roskomnadzora protiv VPN aplikacija nije nešto novo, ali je, kako ističe naš sugovornik Benjamin Ismail iz GreatFirea, vojna akcija vlade Rusije usmjerena na VPN-ove i druge alate koji omogućuju ruskim građanima da zaobiđu cenzuru i nadzor.
Detalji O Nalozima za Uklanjanje
Između 12. ožujka i 1. travnja 2025. godine, GreatFire je zabilježio 214 naloga za uklanjanje izdanih protiv Googlea, od čega je 212 ciljalo vjerodostojne virtualne privatne mreže (VPN) i slične alate poput VPN klijenata i proxy usluga. Neki od ovih zahtjeva izdani su prema zakonu koji je stupio na snagu u ožujku prošle godine, a koji kriminalizira širenje informacija o načinima za zaobilaženje internet ograničenja, što uključuje i VPN-ove. Ipak, još uvijek nije kazneno koristiti VPN u Rusiji.
Veliko je iznenađenje da je Google do sada uglavnom odolio zahtjevima za cenzuru. Čak je i nakon posljednjeg vala zahtjeva, samo 6 VPN-ova koje je napao Roskomnadzor trenutno nedostupno u Play trgovini. Među njima je i popularna usluga ExpressVPN. Ostale nedostupne usluge uključuju NordVPN, CyberGhost, Private Internet Access (PIA) i Astrill VPN. Međutim, popularne aplikacije poput Proton VPN-a, Mullvad-a i Amnezia VPN-a i dalje su dostupne putem Google Play trgovine u trenutku pisanja ovog članka.
Problemi s Uklanjanjem i Samocenzurom
Istraživači su također otkrili neke nedosljednosti u zahtjevima za uklanjanje Roskomnadzora koji su u nekoliko slučajeva ciljali VPN aplikacije koje su već bile uklonjene. Primjer je ExpressVPN, koji izgleda nije dostupan na ruskoj Google Play trgovini barem od ožujka do rujna 2024. godine. Dodatni izazov predstavlja određivanje kada je aplikacija uklonjena te točan razlog njezine nedostupnosti. Na primjer, Avast VPN je potvrdio na svom blogu da je odluka o prestanku rada u Rusiji donesena zbog rata u Ukrajini. Moguće je da su i drugi developeri bili pod vlašću pritiska vlade da napuste ruska aplikacijska tržišta. Ipak, Ismail naglašava da to ne znači da cenzura ne postoji.
Kako je rekao za TechRadar: “Samocenzura je još uvijek cenzura: to je samo neizravniji, sistemski oblik, umjesto formalnog uklanjanja.” Ako je na kraju to bila isključivo odluka developera da ukloni aplikaciju kao dio šireg povlačenja s ruskog tržišta, tada žalimo zbog takvog izbora.
Potrebna Neovisna Kontrola
Projekt AppCensorship sada poziva na veću neovisnu kontrolu i transparentnost s tehnoloških platformi. Ako ste u Rusiji i imate problema s preuzimanjem željenog VPN-a, preporučujemo vam da promijenite lokaciju svoje trgovine aplikacijama ili, ako koristite Android, pronađete alternativne opcije sideloadinga.
Za detaljan popis nedostupnih VPN-ova na Google Play trgovini, slobodno posjetite našu stranicu. Održavajte se u toku, jer je informiranje o ovim pitanjima ključno za očuvanje slobode na internetu.