Amazonov ‘Shop The Show’ Program: Sve Što Trebate Znati
Amazon je uveo svoj program ‘Shop The Show’ u svoju američku aplikaciju, omogućujući korisnicima jednostavno pronalaženje proizvoda vezanih uz specifične filmove i serije. Ovaj korak povećao je broj dostupnih serija koje se mogu kupiti na više od 1,300. Ideja je prilično jednostavna: recimo da gledate ‘The Boys’ i želite kupiti neki prateći merchandise. Sve što trebate je otvoriti aplikaciju Amazon, potražiti ‘Shop the Show’, i pronaći organiziranu kolekciju proizvoda povezanih s tom popularnom serijom.
Što to znači za buduće originale Prime Videoa?
Iako svi volimo malo merchandisea, postavlja se pitanje što ovo znači za buduće originalne sadržaje usluge Prime Video. Bojim se da će Amazon biti teško odoljeti iskušenju da ovakve programe napuni s prodajnim prilikama u obliku sve dosadnijih sponzorskih proizvoda. Svaki put kada striming platforma pokušava izvući više novca od svojih korisnika, kao što je slučaj s ‘Shop the Show’, to obično čini uslugu gorom. Na primjer, sinoć sam gledao jedan epizodu ‘Andor’ na Disney+, koja je bila prekidana reklamama nakon samo četiri minute, dok su moji prikazi ‘Bosch Legacy’ na Prime Video trpjeli zbog automatskih reklamnih pauza koje nisu brinule jesu li usred scene ili ne.
Kakve su posljedice monetizacije?
Prošlog sam tjedna pokušao gledati koncertni video na YouTubeu, ali prve reklame nisu čekale ni da prva pjesma završi. Ono što me najviše brine kod ‘Shop the Show’ programa je kako bi ovakav način monetizacije mogao dodatno pokvariti kvalitetu programa, gdje ‘Amazon kao trgovina’ sve više i više gura proizvodne ponude u ‘Amazon kao streamera’. Za striming platforme, sponzorski proizvodi su čak bolji od reklama – ne možete ih preskočiti, niti platiti da biste ih izbjegli. Također ih možete ugraditi u postojeće serije koje prethodno nisu imale takve proizvode. Kako izvještava oglašivački portal The Drum, Amazon je eksperimentirao s virtualnim sponzorstvom – dodavanjem proizvoda u postojeći sadržaj – na više načina.
Je li ovo kraj neovisnosti sadržaja?
Sponzorstvo nije ništa novo, naravno. I ja pišem na stranici koja ostvaruje dio svojih prihoda povezivanjem s online trgovinama. No, ne radim za te trgovine, i ne pišem s njima na umu, baš kao što kod serija proizvođač obično nije trgovac proizvoda koji se prikazuje na ekranu. Ta distanca između zanatskog rada i trgovine obično ograničava koliko očito može biti sponzorstvo proizvoda. U slučaju Amazona i Prime Videoa, proizvođač serije i trgovina su iste tvrtke. Različiti odjeli, naravno, ali zamislite sinergiju.
Zaključak: Održati ravnotežu
Nadajmo se da griješim, i da Amazon neće dopustiti da prodajni aspekti utječu na sadržaj koji se prikazuje. Podržavam napore da se olakša pronalaženje knjiga na kojima se temelji ‘Bosch’ ili video igara koje su spojene s serijom ‘Fallout’. Međutim, kada pogledam svoje rezultate pretraživanja na Amazonu, prisjećajući se vremena kada su mi prikazivali ono što sam tražio umjesto onoga što Amazon želi da vidim, ne mogu reći da sam previše optimističan.