Poslovi u umjetnoj inteligenciji su među najbrže rastućima u Velikoj Britaniji

Utjecaj Umjetne Inteligencije na Radno Tržište u Ujedinjenom Kraljevstvu

Nove istraživačke analize LinkedIn-a otkrile su značajan utjecaj umjetne inteligencije (UI) na tržište rada. U Velikoj Britaniji, inženjeri i istraživači UI-a postali su neka od najbrže rastućih zanimanja. Osim toga, platforma za društveno umrežavanje i pronalaženje posla istaknula je sve veći značaj održivosti, pri čemu su uloge vezane uz okoliš također uvrštene među najtraženije.

Izazovi i prilike na radnom tržištu

Pojavljivanje novih zanimanja predstavlja odlične vijesti za tržište rada. Međutim, kako podaci LinkedIn-a pokazuju, zapošljavanje se usporava zbog ekonomskih izazova i nedostatka vještina. Mnogi su se suočili s poteškoćama prilikom pronalaska posla nakon pandemije, a tvrtke često uvode zabrane zapošljavanja uslijed rastućih troškova. Dodatno, obaveza povratka na radno mjesto utjecala je na spremnost ljudi da se prijave za određene pozicije.

Nedostatak vještina kao glavni izazov

Najznačajniji faktor u ovom izazovnom okruženju je globalni nedostatak vještina. Prema procjenama LinkedIn-a, vještine potrebne za radna mjesta u UK-u mogle bi se promijeniti čak i do 65% do 2030. godine u usporedbi s 2016. godinom. Ono što je posebno zanimljivo je da više od polovice (55%) pozicija koje se nalaze na LinkedIn-ovim ljestvicama uzleta poslova nije postojalo prije 25 godina.

Utjecaj na radnike i poslodavce

Janine Chamberlin, voditeljica LinkedIn-a za Veliku Britaniju, komentirala je: “Nove uloge vezane uz umjetnu inteligenciju i održivost redefiniraju rad, ali konkurencija za ta radna mjesta i potreba za nadogradnjom vještina dodatno opterećuje situaciju.” Prilagodba i priprema za nova radna mjesta postali su prioritet za radnike, pri čemu se jedan od pet radnika u Britaniji brine o tome hoće li imati potrebne vještine za budućnost. Poslodavci dijele istu zabrinutost.

Ključni izazovi s kojima se suočavaju odjeli za ljudske resurse

  • Tehničke vještine: 43% odjela za ljudske resurse smatra ovo najvećim izazovom.
  • Vještine održivosti: 19% izvještava isto kao izazov.

Kako se prilagoditi novim trendovima?

Chamberlin je dodala da bi tvrtke koje žele iskoristiti prilike koje nude nove tehnologije trebale usmjeriti svoje napore na nadogradnju vještina svojih radnika i osigurati im adekvatne alate. Ulaganje u razvoj ljudskih resursa neophodno je kako bi se osiguralo vlasništvo vještina potrebnih za uspjeh u budućnosti.

Zaključak

Umjetna inteligencija i održivost oblikuju budućnost rada, donoseći nove mogućnosti, ali i izazove. Kako bi se prilagodili ovim promjenama, radnici i poslodavci moraju raditi zajedno na kontinuiranom razvoju vještina i osiguranju da su spremni za ono što donosi sutrašnjica. Ostati korak ispred zahtijeva ulaganje u znanje, što će osigurati uspješan i održiv radni okoliš.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Ova gitara bez žica je Guitar Hero u stvarnom životu – i to mi se nisko sviđa

Next Post

Zaštitite svoju mrežu s AI-bezbednim preglednikom i SASE okvirom

Related Posts