Pazite – taj Google Calendar poziv na sastanak može biti opasan zlonamjerni softver

Cyberkriminalci se lažno predstavljaju kao Google Calendar: Zaštitite svoje informacije!

U posljednje vrijeme, cyberkriminalci su primijećeni kako se maskiraju kao Google Calendar, šaljući e-mailove s namjerom krađe privatnih i poslovnih informacija žrtava. Ova nova prijetnja ističe važnost suradnje između korisnika i sigurnosnih stručnjaka kako bi se spriječile takve prevare.

Kako funkcionira ova prevara?

Prema izvješću Check Point Security, kriminalci su prilagodili zaglavlje pošiljatelja e-maila, tako da poruka izgleda kao pozivnica iz Google Calendar-a, dolazeći od poznatog kontakta. U samom tijelu poruke, koristi se .ics privitak, koji je datoteka aplikacije kalendara, zajedno s poveznicom ili na Google Forms ili Google Drawings.

Nakon toga, žrtve se pozivaju da kliknu na dodatnu poveznicu, koja obično izgleda kao reCAPTCHA ili gumb za podršku. Ovaj poveznica vodi do web stranice koja izgleda poput stranice za rudarenje kriptovaluta ili podršku za Bitcoin. Prema izjavama Check Point Research-a, “Ove stranice zapravo imaju za cilj provođenje financijskih prijevara.”

Što se događa kada korisnici posjete lažne stranice?

Kada korisnici dođu na takve stranice, traži se od njih da završe lažni proces autentifikacije, unesu svoje osobne podatke i na kraju dostave podatke o plaćanju. Ova kampanja pokazuje znakove uspjeha, s izvješćem da je oko 300 marki zaraženo i više od 4,000 phishing e-mailova poslano u razdoblju od četiri tjedna.

Kako se zaštititi od ovih prevara

Govoreći o ovom problemu, Google je preporučio da najbolji način obrane bude omogućavanje opcije “poznatih pošiljatelja” u Google Calendar-u. Ova funkcija pomaže jer korisnike upozorava kada prime pozivnicu od nekoga tko nije na njihovoj kontakt listi ili od osobe s kojom prije nisu imali interakciju.

  • Omogućite opciju “poznatih pošiljatelja” kako biste se zaštitili.
  • Budi oprezan s neočekivanim porukama, posebno onima koje dolaze s privicima ili poveznicama.
  • Ako imate sumnje o legitimitetu poruke, kontaktirajte navodnog pošiljatelja putem drugih kanala da biste potvrdili autentičnost.

Zaključak

U svijetu digitalne komunikacije, važno je biti svjestan potencijalnih prijetnji poput ovih lažnih Google Calendar pozivnica. Uvijek se oslonite na logiku i oprez, te ne zaboravite da redovito provjeravate postavke sigurnosti svojih aplikacija i usluga. Čuvanjem vaših podataka sigurnima, možete se zaštititi od ovakvih neugodnih situacija.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Ova viralna tema o AirPods Pro 2 kao slušnim aparatima pokazuje koliko su dobri – i zašto bi Apple trebao učiti od vlastite Beats divizije

Next Post

OnePlus 13 i 13R mogli bi biti prvi pravi konkurenti Samsung Galaxy S25.

Related Posts