Upozorenje stručnjaka: Velika prevara s oglasima na Android aplikacijama
Stotine Android aplikacija, koje su preuzete milijunima puta s Google Play Storea, bile su dio velikog oglasnog prijevarnog kampanje. Ove aplikacije su prikazivale neželjene oglase i pokušavale ukrasti osjetljive podatke od korisnika, upozoravaju stručnjaci. Istraživači kibernetske sigurnosti iz Bitdefendera, uz pomoć IAS Threat Laba, otkrili su barem 331 aplikaciju dostupnu na Google Play Storeu, koja je zbrojno imala više od 60 milijuna preuzimanja, većinom na starijim varijantama Androida (Android 13 i stariji).
Kako su aplikacije zavaravale korisnike?
Ove aplikacije su se pretvarale da su jednostavne korisne aplikacije, poput QR skenera, aplikacija za praćenje troškova, zdravstvenih aplikacija, aplikacija za pozadinu i drugih. Većina aplikacija postala je aktivna na Google Playu u trećem kvartalu 2024. godine, a do trenutka kada je istraživanje Bitdefendera završeno, samo je 15 aplikacija ostalo aktivno.
Konzumiranje podataka i sigurnosni rizici
- Većina žrtava nalazi se u Brazilu, nakon njih slijede Sjedinjene Američke Države, Meksiko, Turska i Južna Koreja.
- Kada su korisnici preuzeli jednu od tih aplikacija, one su prvo sakrile svoje ikone iz izbornika (što je moguće samo na starijim verzijama Androida).
- Aplikacije su zadržale “neku funkcionalnost”, ali su mogle prikazivati reklame izvan konteksta preko drugih aplikacija.
- Neke su nastojale prikupiti korisničke vjerodajnice, podatke s kreditnih kartica i druge informacije.
- Neke aplikacije su mogle početi rad bez korisnikove interakcije, što ne bi trebalo biti moguće ni na Androidu 13.
Što učiniti ako sumnjate u aplikacije na svom uređaju?
Iako će sve ove aplikacije na kraju biti uklonjene s Play Storea, korisnici koji ih imaju instalirane na svojim uređajima i dalje su u opasnosti. Ako vaš Android pametni telefon pokazuje neobično ponašanje (kao što su usporavanje, prikazivanje oglasa iznad različitih aplikacija, pregrijavanje ili trošenje podataka dok je neaktivan), obavezno uklonite sve neželjene aplikacije ili one koje aktivno ne koristite.
Dodatno, preporučuje se korištenje najnovije verzije Android operativnog sustava. Trenutno je to Android 15, s novom verzijom planiranom za kasnije 2025. godinu.
Zaključak
Ova situacija naglašava važnost praćenja aplikacija koje instaliramo na naše uređaje. Uvijek budite oprezni i redovito provjeravajte sigurnost svojih aplikacija kako biste osigurali svoju privatnost i sigurnost podataka.