Novi Izvještaj: Sjedinjene Američke Države kao Najveći Izvor Spam E-mailova
Prema novom izvještaju, Sjedinjene Američke Države su postale najveći izvor spam e-mailova u svijetu. U VIPRE-ovom Izvješću o Trendovima E-mail Prijetnji za 1. kvartal 2025. godine, utvrđeno je da je SAD odgovoran za više od polovice (57%) svih spam e-mailova poslanih globalno tijekom prvog kvartala 2025. godine. Ovaj izvještaj temelji se na analizi 1,45 milijardi e-mailova, usmjeravajući se na geolokaciju izvorne IP adrese u zaglavljima e-mailova, umjesto na domena kao što je .com.
Uzroci Porasta Spama
Iako nema jednog uzroka, razmjer infrastrukture podatkovnih centara u SAD-u otežava učinkovito provođenje propisa o spamu. To rezultira većim brojem ulaznih točaka putem kojih spam e-mailovi mogu proniknuti u sferu komunikacije. S kontinuiranim povećanjem broja podatkovnih centara širom SAD-a, ovaj problem će se samo pogoršavati u nadolazećim godinama.
Vrste i Kategorizacija Spama
- Od analiziranog spama, 67% je klasificirano kao zlonamjerno, povezano s phishingom ili malware-om.
- Callback phishing brzo raste, čineći gotovo jednu od pet pokušaja phishinga.
- Ciljevi napada često uključuju industriju proizvodnje, uz maloprodaju i financijski sektor na drugom mjestu.
Ciljevi napada variraju, a VIPRE ističe da se pejzaž malware-a nedavno promijenio, s XRed obiteljima backdoor malware-a koja zauzima prvo mjesto, dok je druga najistaknutija obitelj (Lumma) tri puta manja.
Tehnike Napada
Sve više cybercriminals se okreće jednostavnijim, ljudima usmjerenim metodama. SVG privici su postali popularni među napadačima, smjestivši se odmah iza PDF-a, jer se mogu koristiti za zavođenje korisnika da posjete zlonamjerne web stranice.
Potrebna Promjena u Sigurnosti E-maila
Usman Choudhary, glavni produktni i tehnološki direktor VIPRE Security Group, naglašava: “Postoji jasan pomak u preferencijama cybercriminals prema niskotehnološkim, visoko utjecajnim taktikama usmjerenim na ljude. Ovo zahtijeva temeljnu promjenu u pristupu sigurnosti e-maila – pristup koji jednako pažljivo razmatra ljudski element kao i tehnološki.”
Choudhary dodatno ističe da s vještinama cybercriminals u prevari ljudima i izradom phishing napada koji zaobilaze konvencionalne obrane, sigurnost e-maila zahtijeva inovativan pristup koji koristi obrasce ponašanja kriminalaca kako bi se razvio jedinstven i otporan odgovor na buduće prijetnje.
Zaključak
Novi izvještaj je jasan pokazatelj da je potrebno hitno preispitati naše strategije zaštite od spama i phishinga. Zajedničkim naporima i novim pristupima, možemo se efikasnije boriti protiv rastuće prijetnje cyber kriminala.