Pravo na popravak: Transformacija američke vojske
U posljednje vrijeme, dolaze vijesti koje su iznenadile mnoge: američka vojska nije uvijek imala pravo na popravak vlastite opreme pod prethodnim ugovorima o nabavi. No, postoji konsenzus među demokratima i republikanicima da se to mora promijeniti. Dan Driscoll, američki ministar vojske, zajedno s generalom Randyjem Georgeom, načelnikom stožera vojske SAD-a, objavili su inicijativu koja potvrđuje strategiju “sveobuhvatne transformacije”.
Što donosi nova strategija?
Strategija, poznata kao Inicijativa za transformaciju vojske, ima tri ključna cilja:
- Pružiti ključne ratne sposobnosti
- Optimizirati strukturu snaga
- Eliminirati otpad i zastarjele programe
Ove promjene dio su šireg napora koji provodi trenutni ministar obrane, Pete Hegseth. Njegova je nedavna memorandum preporučila ubrzanu transformaciju vojske SAD-a, pozivajući na odricanje od zastarjelih i neučinkovitih programa te prestrukturiranje glavnih ureda i sustava nabave.
Pravo na popravak kao ključni fokus
Hegseth je naglasio važnost identificiranja i predlaganja izmjena ugovora koje se odnose na pravo na popravak, posebno kada ograničenja intelektualnog vlasništva onemogućavaju vojsku da provodi održavanje ili ima pristup potrebnim alatima, softveru i tehničkim podacima. Osim toga, on potiče uključivanje odredbi o pravu na popravak u sve postojeće i nove ugovore.
Društva poput Lockheed Martin i Boeing, koja imaju državne ugovore, često koriste skupu opremu i stručnjake za popravak oštećenih dijelova. Ova nova inicijativa omogućila bi vojnim profesionalcima da 3D printaju rezervne dijelove na terenu, čime bi se smanjili troškovi i ubrzao proces popravka.
Primjeri iz prakse
Senatorica Elizabeth Warren iznijela je primjer na nedavnoj nominacijskoj raspravi. Vojska je trebala novu zaštitu za sigurnosnu kopču, a odabrani dobavljač je zatražio 20 dolara po komadu i nekoliko mjeseci za proizvodnju. “Srećom, vojska je uspjela izbjeći ograničenja prava na popravak u ovom ugovoru i uspjela je 3D ispisati dio za manje od jednog sata po ukupnoj cijeni od 16 centi”, potvrdila je Warren.
Zaključak
Ova inicijativa za pravo na popravak ne samo da ima potencijal da značajno uštedi troškove i vrijeme za američku vojsku, već također osnažuje vojne profesionalce u njihovoj sposobnosti da održavaju i popravljaju vlastitu opremu. Uzimajući u obzir sve prednosti, možemo očekivati da će ova transformacija donijeti pozitivne promjene u načinu na koji američka vojska funkcionira u budućnosti.