Windows 10: Što trebate znati o produženom sigurnosnom ažuriranju
Kako se približava službeni rok do kada će Windows 10 izgubiti podršku, Microsoft se nada da će korisnici odlučiti nadograditi na novi operativni sustav, Windows 11. Ipak, kompanija je objavila niz informacija koje detaljno opisuju kako korisnici mogu nastaviti koristiti stariju verziju softvera. Osvježeni dokument podrške otkriva više o programu produženih sigurnosnih ažuriranja (ESU) za Windows 10, uključujući troškove i uvjete prihvatljivosti.
Što je program produženih sigurnosnih ažuriranja (ESU)?
Microsoft je najavio da će njihov program ESU nastaviti pružati “kritična i važna sigurnosna ažuriranja” nakon što Windows 10 izgubi podršku. No, valeći se na ovu uslugu, korisnici će morati platiti godišnju pretplatu. Evo nekoliko ključnih informacija o ESU programu:
- Uređaji s Windows 10 22H2 bit će prihvatljivi za program ESU.
- Program obuhvaća samo važne sigurnosne nadopune, bez novih funkcija ili podrške za dizajn.
- Učlanjenje u ESU program moguće je putem Microsoft Volume Licensing programa.
- Cijena za pokriće od studenog 2025. do studenog 2026. iznosi 61 USD po uređaju.
- Cijene će se dvostruko povećati svake godine, a članstvo u ESU traje tri godine.
Kako to utječe na korisnike Windows 10?
Korisnici Windowsa 10 mogu sebi osigurati još tri godine sigurnog korištenja, prije nego što budu prisiljeni preći na potencijalno nesigurni operativni sustav ili nadograditi na Windows 11. Dodatno, Microsoft je napomenuo da ESU ažuriranja kumulativna, što znači da ćete morati kupiti prvu godinu prije nego što pređete na drugu. Ako se odlučite za sigurnosna ažuriranja na početku druge godine, moći ćete se retroaktivno uključiti plaćanjem prethodnog pokrića.
Preporuke za korisnike
Microsoft preporučuje da korisnici nadograde svoje kompatibilne računala na Windows 11 koristeći Windows Autopatch ili Microsoft Intune, kako bi osigurali najbolju i najsigurniju računarsku iskustvo. Iznenađujuća vijest je da će Windows 10 virtualne mašine koje se koriste u Windows 365 ili Azure Virtual Desktop dobiti Extended Security Updates besplatno.
Koji je trenutni status Windows 10?
Iako su Microsoftove napore da potakne korisnike na nadogradnju na Windows 11 neumorne, Windows 10 i dalje drži impresivnih 60% svih Windows instalacija (prema Statcounteru). Međutim, usvajanje Windows 11 sporadično raste, s trenutnim udjelom na tržištu od 37%.
Zaključak
Kako se brojne opcije i postupci nadogradnje nameću korisnicima, važno je razumjeti sve mogućnosti koje su dostupne prije konačne odluke. Bez obzira na to hoćete li ostati uz Windows 10 ili napraviti korak prema Windows 11, planirajte u skladu sa svojim potrebama i sigurnosnim zahtjevima.