FTC Warning: Beware of Emerging Task Scams Targeting Job Seekers
U današnje digitalno doba, traženje posla može biti izazovno, a nažalost, to je prostor gdje prevaranti često vrebaju. Savezna trgovinska komisija (FTC) je nedavno upozorila tražitelje posla na prevarantski fenomen poznat kao ‘task scam’, koji cilja na pojedince smatrajući ih lakim metama. Ovaj članak će vas upoznati s ovim prevarama, kako ih prepoznati i zaštititi se od njih.
Što su ‘task scams’?
‘Task scams’ su prevarantski sheme koje zavaravaju žrtve da obavljaju ponavljajuće ‘poslove’ uz obećanje o zaradi, no najprije traže ‘depozit’ kako bi osigurali zadatke. Ove vrste prevara gotovo da nisu postojale prije tri godine, ali su prijave o financijskim gubicima naglo porasle u 2024. godini. FTC je primila više od 20,000 pritužbi u prvih šest mjeseci, dok je u cijeloj 2021. godini zabilježeno manje od 500 pritužbi.
- Financijski gubici: Prema podacima FTC-a, žrtve ovih prevara izgubile su 220 milijuna dolara u prvih šest mjeseci 2024. godine.
- Prevalencija ‘task scams’: Skoro 40% svih prijava odnosi se na ‘task scams’.
- Kryptovalute: Ove prevare često koriste kriptovalute kao primarnu formu plaćanja, što je dovelo do gubitka od 41 milijun dolara u prevarama vezanim uz zaposlenje, što je dvostruko više nego u 2023. godini.
Kako prepoznati prevaranta?
Budući da nudi lak novac, ova vrsta prevare može izgledati primamljivo. Prevaranti često imitiraju ugledne tvrtke poput Amazona ili Deloittea, dajući žrtvama set zadataka koje trebaju obaviti prije nego pređu na sljedeću razinu. Ovaj pristup je značajno ‘gamificiran’, stvarajući učinak sličan kockanju, gdje je žrtva uvučena, ponekad uz sitne isplate koje grade povjerenje, a zatim su prisiljene na veće uplate za pristup većim zadacima. Nažalost, ti depoziti nikada se ne vraćaju žrtvi.
Koje su najčešće taktike prevaranata?
- Uzimanje novca unaprijed: Traženje uplata unaprijed čini 25% svih prevara vezanih uz zapošljavanje.
- Phishing: Pokušaji krađe identiteta kroz phishing čine 19% svih slučajeva.
- Prikupljanje povjerljivih podataka: 17% prevara uključuje zahtjeve za povjerljivim podacima koji se kasnije koriste za krađu identiteta ili se prodaju zločincima.
Zaključak
Tražitelji posla moraju biti oprezni kada pristupaju online platformama za zapošljavanje. ‘Task scams’ su izgleda u usponu, a razumijevanje njihovog funkcioniranja može značajno smanjiti rizik od postajanja žrtvom. Uvijek provjeravajte poslodavce, nikada ne plaćajte unaprijed i budite skeptični prema previše primamljivim ponudama. Uz malo opreza, možete zaštititi svoja financijska sredstva i izbjeći zamke podmuklih prevaranata.