Kaspersky korisnici u SAD-u suočeni s neočekivanim promjenama
U posljednje vrijeme, korisnici Kaspersky antivirusnog softvera u Sjedinjenim Američkim Državama suočeni su s neobičnim izazovima. Njihov omiljeni antivirusni program zamijenjen je bez prethodne najave novim rješenjem poznatim kao UltraAV. Ova promjena dolazi u vrijeme kada je američka vlada donijela zakon koji zabranjuje prodaju Kaspersky sigurnosnog softvera, što je dovelo do povlačenja kompanije s američkog tržišta.
Zašto je došlo do promjene?
U izvještajima na društvenim mrežama, korisnici su podijelili svoje frustracije zbog automatske nadogradnje na UltraAV, bez mogućnosti prihvaćanja ili odbijanja. Iako se govorilo da su obavijestne e-poruke poslane nekoliko tjedana unaprijed, mnogi korisnici nisu primili nikakve informacije o nadogradnji.
Sjedinjene Američke Države već dugo vremena upozoravaju na moguće manipulacije Kaspersky softverom od strane ruske vlade, što bi moglo dovesti do otkrivanja povjerljivih podataka i kontrole nad računalima na kojima je instaliran. Prvo je uvedena zabrana korištenja Kaspersky proizvoda unutar federalnih agencija, a zatim je 20. srpnja uslijedila potpuna zabrana komercijalne prodaje. Na kraju, u rujnu 2024. godine, Federalna komisija za komunikacije (FCC) zabranila je korištenje Kaspersky softvera u telekomunikacijskoj opremi.
Prijelaz na UltraAV
U isto vrijeme kada je FCC uveo zabranu, Axios je izvještavao da je Kaspersky prenio svoje antivirusne korisnike na Pango Group, koja posjeduje UltraAV. Kaspersky je potvrdio taj prijelaz u objavi od strane Vadima M. na forumu kompanije, ističući da su dodatno surađivali s UltraAV kako bi prijelaz na njihovu uslugu bio što glađi. “Na dan 19. rujna, korisnici Kaspersky antivirusnog softvera u SAD-u primili su ažuriranje softvera koje olakšava prijelaz na UltraAV”, navodi se u objavi.
Reakcije na prijelaz
Rob Joyce, bivši direktor kibernetičke sigurnosti Nacionalne sigurnosne agencije, komentirao je prijelaz na društvenoj mreži X (nekada poznatoj kao Twitter), ističući: “Zbog toga je davanje pristupa na razini root-a Kasperskyju predstavljalo veliki rizik. Korisnici su ‘migrirani’ – softver je deinstaliran, a potpuno drugačiji proizvod automatski instaliran. Oni su imali potpunu kontrolu nad vašim računalom.” Važno je napomenuti da neki antivirusni i anti-cheat softver redovito koriste root-level pristup za skeniranje štetnih datoteka.
Zaključak
Kako se situacija oko Kasperskyja i UltraAV-a razvija, mnogi korisnici su zabrinuti zbog gubitka kontrole nad svojim računalima. Ukoliko ste jedan od onih koji su pogođeni ovim promjenama, savjetuje se da pratite vijesti i obavijesti kako biste bili informirani o svim budućim ažuriranjima.