Upotreba VPN-a u Pakistanu: Sukob između zakona i slobode pristupa
U Pakistanu, vodeće vjersko tijelo izjavilo je da korištenje VPN usluga za pristup blokiranom sadržaju krši šerijatski zakon. Ova izjava došla je od ustavne institucije koja se bavi pravnim savjetima o islamskim pitanjima, a odnosi se na njihovu obavezu da spriječe “širenje zla”, prema glasila Associated Press-a.
Razlozi za korištenje VPN-a
Stanovnici Pakistana sve više se oslanjaju na VPN softver kako bi pristupili platformi X, koja je blokirana od veljače. U kolovozu su vlasti najavile namjeru da reguliraju upotrebu VPN-a. Iako je rasprava o tome trebaju li se i komercijalni VPN-ovi blokirati još uvijek u tijeku, engleski tisak u Pakistanu, poput publikacije Dawn, izvještava da će poduzeća i slobodni radnici imati vremena do 30. studenog 2024. da registriraju svoje usluge kako bi izbjegli prekide.
Vjerski i zakonski stavovi
“Korištenje VPN-ova za pristup blokiranom ili ilegalnom sadržaju nije u skladu s islamskim i društvenim normama, stoga njihova upotreba nije prihvatljiva prema šerijatskom zakonu”, navodi se u službenoj izjavi objavljenoj 15. studenog, citirajući predsjednika Vijeća islamske ideologije, Raghiba Naeemija. U izjavi se također ističe da je korištenje bilo koje tehnologije za pristup “nemoralnim ili ilegalnim aktivnostima” zabranjeno prema islamskim načelima, uključujući internet. Ilegalni sadržaj uključuje “nemoralne i pornografske web stranice ili one koje šire anarhiju putem dezinformacija.”
Reakcije vlasti na upotrebu VPN-a
Tog istog dana, Ministarstvo unutarnjih poslova također je izrazilo protivljenje korištenju VPN-a. U pismu upućenom Pakistanskoj telekomunikacijskoj autoriteti (PTA), pozvano je na blokiranje svih “nelegalnih” VPN-ova, tvrdeći da teroristi koriste ove alate “za olakšavanje nasilnih aktivnosti i financijskih transakcija u Pakistanu.”
Na nedjelju, 9. studenog 2024., stanovnici Pakistana su se žalili na probleme prilikom pristupa svojim VPN aplikacijama, što se činilo kao početak akcije protiv “neregistriranih” VPN-ova. Vlasti su to potvrdile kao “kratku tehničku grešku,” ponavljajući potrebu za registracijom kako bi se izbjegli daljnji prekidi.
Rast upotrebe VPN-a među građanima
Najbolji VPN davatelji bilježe rast upotrebe među građanima Pakistana ove godine dok pokušavaju nastaviti pristupati platformi X i drugom blokiranom sadržaju. Ovaj softver omogućuje korisnicima lažiranje stvarne IP adrese kako bi dobili pristup geo-ograničenom sadržaju, istovremeno šifrirajući internetsku vezu za poboljšanje anonimnosti. Ipak, vlasti često smatraju VPN-ove ciljem dok nastoje spriječiti ljude da koriste ove usluge za zaobilaženje vladinih ograničenja.
Legalne svrhe korištenja VPN-a
Prema izvještajima, korištenje VPN-a i dalje je dopušteno u Pakistanu za legitimne svrhe poput:
- Bankarstva
- Stranih misija
- Korporativnih poduzeća
- Univerziteta
- IT tvrtki
- Call centara
- Slobodnih profesionalaca
Vlasti sada pozivaju tvrtke i slobodne radnike u navedenim sektorima da završe registraciju VPN-a s PTA do kraja mjeseca. Nepoštivanje ovog roka moglo bi značiti daljnje prekide usluga u budućnosti.
Zaključak: Budućnost VPN-a u Pakistanu
Iako još uvijek nije jasno kako će blokiranje raditi u praksi, nova legislativa ima za cilj ograničiti zloupotrebu VPN-a i smanjiti sigurnosne rizike. Vlasti su neregistrirane VPN-ove proglasile “sigurnosnim rizikom” za Pakistan, jer se mogu koristiti za pristup “osjetljivim podacima.” Ipak, internetski stručnjaci vjeruju da je povećana cenzura glavni uzrok opadanja kvalitete interneta u zemlji, a VPN-ovi ostaju najbolji alat za pristup slobodnom webu.