Brza Revolucija Plaćanja: Kako Male Tvrtke Mogu Iskoristiti Tehnologiju
Konzumenti danas naručuju namirnice putem interneta i odmah primaju potvrdu narudžbe. Kupci ugledaju reklamu za košulju i naruče je s nekoliko klikova. Aplikacije za prijenos novca omogućuju slanje novca prijatelju putem mobilnog uređaja u nekoliko sekundi. S brzim pristupom koji prožima svaki aspekt potrošačkog života, ljudi sada očekuju istu brzu uslugu i u poslovnim transakcijama između tvrtki (B2B). No, stvarnost je da većina B2B plaćanja ostaje spora, komplicirana i nepregledna, što ukazuje na potrebu za promjenom.
B2B Plaćanja na Mjestu Gdje Vrijeme Znači Novac
Iako se konzumenti kreću u svijetu trenutnih plaćanja, mnoge tvrtke su i dalje opterećene slanjem papirnatih čekova, čekanjem sporih ACH uplata i plaćanjem skupih međunarodnih transakcija. Kako tvrtke sve više primjećuju brzinu i fluidnost potrošačke tehnologije kod kuće ili u trgovinama, zahtijevaju da B2B tehnologije omoguće sličnu jednostavnost.
Prema izvješću Ernst & Younga, “Plaćanja postaju instant, bez prepreka i neprimjetna u putovanjima kupaca.” S obzirom na to, tržište treba mogućnost poslovnih uplata koje bi trebale biti jednako lako dostupne kao i one potrošačke.
Promjene u Navikama Plaćanja Potrošača
Analizirajući promjene u načinu plaćanja potrošača tijekom pandemije, Federalna rezervna banka Atlanty je primijetila porast upotrebe elektroničkih aplikacija za peer-to-peer plaćanja kao što su PayPal, Venmo i Zelle. Prema izvještaju, “Konzumenti koji su radili isključivo od kuće tijekom COVID-a značajno su povećali udio svojih online ili mobilnih uplata i manje su koristili gotovinu u usporedbi s onima koji su radili barem djelomično uživo.”
U 2023. godini, Federalna rezervna banka San Francisca potvrdila je nastavak ovog trenda, navodeći da je postotak gotovinskih plaćanja pao s 31% u 2016. na 18% u 2022. godini. U istom razdoblju, upotreba mobilnih aplikacija za plaćanje povećala se s 10% na 13%.
Izazovi u B2B Plaćanju
Kada je riječ o B2B plaćanju, organizacije često koriste različite metode poput ACH uplata, bankovnih transfera i papirnatih čekova. Ovi procesi mogu trajati od nekoliko dana do nekoliko tjedana, jer su iznosi znatno veći od tipičnih C2B uplata, često prelaze granice, a potrebna su i odobrenja i sigurnosne provjere.
Korisnici B2B plaćanja suočavaju se s dodatnim izazovima kao što su usklađivanje računa i uplata koje dolaze iz raznih izvora. Bilo kakva neslaganja između vremena kada mala i srednja poduzeća primaju uplate i kada moraju platiti može uzrokovati novčane probleme.
Prioriteti G20 i Budućnost Međunarodnih Plaćanja
G20 implementira plan za povećanje brzine međunarodnih uplata, postavljajući prioritete u poboljšanju interoperabilnosti plaćanja, pravnim okvirom i standardima razmjene podataka. Cilj je da 75% prekograničnih uplata bude kreditirano korisnicima unutar jednog sata.
No, zatvoriti razliku između poslovnih i potrošačkih plaćanja neophodno je. Vlasnici malih poduzeća često se ponašaju kao konzumenti, imajući slična očekivanja. “Konzumerizacija B2B plaćanja” postaje sve prisutnija, posebno od pandemije.
Budućnost B2B Plaćanja: Fleksibilnost i Jednostavnost
B2B plaćanja postaju brža i jednostavnija, baš poput C2B plaćanja. Stvarna vrijednost leži ne samo u bržem plaćanju, već omogućavanju poduzeću da izvrši uplatu na bilo koji način koji želi. Na primjer, tvrtke bi mogle plaćati dobavljače u mjesečnim ratama, dok dobavljač prima uplatu odmah, čime se rješavaju problemi s novčanim tokom.
Fleksibilnost koju konzumenti već imaju sada se mora proširiti na poslovni svijet. Potrebni su pojednostavljeni i intuitivni sustavi plaćanja kako bi se vlasnici malih poduzeća mogli fokusirati na rast svojih poslovanja umjesto na administrativne zadatke.
Završna Misao
S obzirom na kontinuirani napredak i inovacije u plaćanjima omogućene tehnologijom, sada je idealno vrijeme za procjenu svih prednosti koje PayTech donosi. Prema Ernst & Youngu, “Postoji značajna prilika za transformaciju ponude plaćanja kako bi se poboljšala iskustva kupaca, pojednostavila infrastruktura i iskoristile inovacije za dobrobit kako poslovanja, tako i potrošača.” Mnoge od ovih promjena mogu unaprijediti poslovanje i učiniti ga efikasnijim, čime će korisnici imati koristi i postati konkurentniji na tržištu.