Haker Stvara Milijune Kroz Nezakonito Pristupanje Office 365 Računima
Prema nedavnim izvještajima, jedan je haker zaradio milijune dolara neovlaštenim pristupanjem vrijednim Office 365 računima i korištenjem informacija pronađenih unutar tih računa na burzi. Ured američkog tužitelja u okrugu New Jersey optužio je britanskog državljanina, Roberta B. Westbrooka, za jednu točku svake od sigurnosne prijevare i prijevare putem internetskih komunikacija, te pet točaka računalne prijevare.
Optužbe protiv Roberta B. Westbrooka
Westbrook se suočava s višegodišnjim zatvorom i mogućim novčanim kaznama u milijunima dolara. Pet optužbi za računalnu prijevaru odnosi se na provale u pet Office 365 email računa visokopozicioniranih rukovoditelja u javnim tvrtkama. Optužbe za sigurnosnu prijevaru i prijevaru putem internetskih komunikacija odnose se na korištenje informacija iz tih računa za trgovinu na burzi.
Kako je sve počelo?
Prema navodima, Westbrook je upadao u ove email račune kako bi pronašao još neobjavljene kvartalne financijske izvještaje. Nakon što bi ih pronašao, proučavao bi ih kako bi utvrdio je li tvrtka ostvarila dobar ili loš rezultat, a zatim bi koristio te informacije kako bi ocijenio hoće li cijena dionica rasti ili padati – klasična insider trgovina. Ovo je sve trajalo između 2019. i 2020., a Westbrook je navodno zaradio oko 3.75 milijuna dolara.
Odziv SEC-a na cyber prijevare
“Komisija za vrijednosne papire i burzu (SEC) kontinuirano radi na zaštiti tržišta i investitora od posljedica cyber prijevara,” izjavio je Jorge G. Tenreiro, vršitelj dužnosti šefa SEC-ove jedinice za kripto imovine i cyber. “Iako je Westbrook poduzimao brojne mjere kako bi prikrio svoj identitet — uključujući korištenje anonimnih email računa, VPN usluga i bitcoin transakcija — napredna analitika podataka, praćenje kripto imovine i tehnologija Komisije mogu otkriti prijevare, čak i u slučajevima složenog međunarodnog hakiranja.”
Posljedice za Westbrooka
Za svoja navodna nedjela, Westbrook se suočava s do 20 godina zatvora i kaznom od 5 milijuna dolara zbog sigurnosne prijevare. Također može dobiti do 20 godina zatvora za prijevaru putem internetskih komunikacija, ili novčanu kaznu od 250,000 dolara ili dvostruko veću od ostvarene dobiti ili gubitka od prekršaja — što god je veće. Svaka točka provale u email račun nosi do pet godina zatvora ili novčanu kaznu od 250,000 dolara. Trenutno nema informacija o tome kako je Westbrook priznao krivicu.
Zaključak
Ova situacija postavlja važno pitanje o sigurnosti online računa i posljedicama cyber kriminala. Sa stalnim razvojem tehnologije, važno je biti pažljiv i zaštititi svoje digitalne resurse kako bismo izbjegli slične prijevare u budućnosti.