Problemi s automatskim obnavljanjem: Tužba protiv ExpressVPN-a
U SAD-u se pojavila pravna borba koja bi mogla promijeniti način na koji korisnici koriste VPN usluge. Timothy Millar, kupac iz Kalifornije, tužio je pružatelja VPN-a, ExpressVPN, zbog navodnih “nezakonitih” naknada za automatsko obnavljanje. Tužba, koja je podnesena 13. lipnja 2025. godine, optužuje tvrtku za automatsko naplaćivanje mjesečne naknade bez njegovog pristanka.
Što se točno dogodilo?
Prema Millarovim tvrdnjama, kupio je paket VPN softvera na mjesec dana u rujnu 2022. godine, uvjeren da se radi o jednokratnoj kupovini. Ipak, nakon što mu je mjesečni plan istekao, “ne znajući i bez njegova pristanka, ExpressVPN ga je upisao u automatski obnavljajući mjesečni plan,” stoji u tužbi. Millar sada traži da ga se prizna kao predstavnika svih kalifornijskih potrošača koji su jednom ili više puta naplaćeni za nezakonito automatsko obnavljanje.
Pravni okvir: Zakon o automatskom obnavljanju u Kaliforniji
Millarovi odvjetnici ističu da ponašanje ExpressVPN-a suprotno zakonskim obvezama prema Kalifornijskom zakonu o automatskom obnavljanju (ARL). Ovaj zakon zahtijeva da tvrtke koje koriste sustave naplate putem automatskog obnavljanja pruže “jasne i uočljive” informacije o planu automatskog obnavljanja i da dobiju “potvrdu” potrošača za upis. Tužba također tvrdi da je ExpressVPN propustio ispuniti ove obveze “u gotovo svakom aspektu”.
Optužbe o lažnom oglašavanju
ExpressVPN se također suočava s optužbama za kršenje Zakona o lažnom oglašavanju zbog širenja zavaravajućih informacija o automatskom obnavljanju svojih planova. Millar zahtijeva suđenje pred porotom i novčanu naknadu za sebe i predloženu grupu.
Reakcija ExpressVPN-a
Tehnološki portal TechRadar je kontaktirao ExpressVPN zbog komentara, a glasnogovornik je objavio sljedeću izjavu: “Svjesni smo podneska koji se odnosi na pretplatu od prije nekoliko godina i namjeravamo se obraniti. Nažalost, ne možemo komentirati specifične optužbe iz ove tužbe.” On je dodao da je “ExpressVPN uvijek davao prioritet transparentnosti i pružanju jasnih informacija o cijenama, naplatama i automatskom obnavljanju – ove informacije su jasne i vrlo vidljive na svakom koraku procesa naplate.” Također je naglasio važnost kontinuirane zaštite za korisnike i mogućnost isključivanja automatskog obnavljanja putem korisničkih nadzornih ploča.
Konačne misli
Istovremeno, NordVPN također se suočava s tužbom zbog navodnih “nezakonitih i obmanjujućih” praksi automatskog obnavljanja. Advokatska firma Wittels McInturff Palikovic predstavlja četiri bivša korisnika NordVPN-a od travnja 2024. godine, potičući sve korisnike NordVPN-a koji su naplaćeni za nepoželjan paket da se jave.
Dok se čekaju ishod ovog pravnog postupka, korisnicima je važno znati da postoje i alternativni VPN-ovi koji ne koriste modele automatskog obnavljanja. Primjerice, Mullvad VPN je ukinuo sve ponavljajuće pretplate u 2022. godini u svrhu boljeg zaštite privatnosti korisnika. Ove promjene mogu značajno utjecati na način na koji korisnici pristupaju uslugama VPN-a u budućnosti.