EU se još uvijek ne može dogovoriti o kontroli chata – ali još nije gotovo

Kontroverzna Rasprava O Regulaciji Skeneriranja Privatnih Komunikacija u EU

U posljednje vrijeme, članice Europske unije ponovno nisu postigle dogovor o prijedlogu Europske komisije koji bi omogućio skeniranje svih privatnih komunikacija kako bi se spriječilo širenje materijala povezanih s seksualnim zlostavljanjem djece (CSAM). Ovaj prijedlog, koji kritičari nazivaju “Chat Control”, izaziva veliku kontroverzu i nesuglasice od samog početka. Bez obzira na promjene koje je prijedlog doživio, stručnjaci i dalje upozoravaju na ozbiljne posljedice koje bi indiscriminativno skeniranje svih chatova — uključujući i šifrirane — moglo imati na privatnost i sigurnost podataka korisnika.

Prvo Javno Glasovanje pod Mađarskim Predsjedništvom

Na današnji dan, 12. prosinca 2024., Mađarsko predsjedništvo EU održalo je prvo javno glasovanje o tom prijedlogu regulative, koje je ponovno propalo. Ovaj rezultat sugerira da je potrebno dodatno raditi na prijedlogu prije nego što se održe pregovori u Parlamentu.

Kritike i Protivljenja među Članicama

Iako su svi članovi EU-a svjesni potrebe da se pronađe uravnoteženo rješenje za zločine protiv djece, 10 od 27 članica javno se protivi trenutnom obliku regulacije. Predstavnik Njemačke primjerice je istaknuo kako pristupanje šifriranoj komunikaciji nije pravi način za rješavanje problema. Luksemburg je također istaknuo pravne i tehničke izazove postojećih odredbi, naglašavajući potrebu da svaki nadzor komunikacija poštuje pravila proporcionalnosti prema Europskoj povelji o ljudskim pravima.

  • Austrija, Slovenija, Nizozemska, Češka, Poljska, Estonija i Finska također su se izjasnile protiv prijedloga zbog sličnih implikacija na privatnost i sigurnost.
  • Belgija, koja je ranije bila među onima koji se nisu izjasnili, sada se pridružila protivnicima, navodeći trenutnu situaciju s privremenom vladom kao razlog.

Poboljšanja i Kritika Prijedloga CSAM Zakona

Od prvog predstavljanja zakona o CSAM-u u svibnju 2022., zakonodavci su napravili nekoliko izmjena zbog rastuće kritike iz područja privatnosti, tehnologije i politike. Prema najnovijoj verziji, davatelji komunikacijskih usluga — uključujući šifrirane aplikacije za razmjenu poruka i sigurne usluge e-pošte — dužni su skenirati sve fotografije, videozapise i URL-ove koje korisnici dijele, uz uvjet da korisnici daju svoj pristanak.

Međutim, važno je napomenuti da korisnici moraju pristati na skeniranje dijeljenog materijala prije nego što on bude šifriran kako bi nastavili koristiti funkcionalnost. Ova odredba poznata kao “moderiranje prijenosa” i dalje ugrožava privatnost i sigurnost korisnika, prema stručnjacima. Stoga, otpor prema prijedlogu ostaje snažan, čak i unutar tehnološke industrije.

Podrška i Očekivanja za Budućnost

Prema podacima Europske Pirate Stranke, većina zemalja članica EU već podržava prijedlog u njegovom trenutnom obliku, uključujući Francusku, Italiju i Portugal, koje su ranije bile neodlučne ili su se snažno protivile njemu. Svi članovi EU izrazili su čvrstu odlučnost u pronalaženju rješenja za zaustavljanje zločina povezanih s seksualnim zlostavljanjem djece, pa možemo očekivati daljnje razvojne događaje na ovom frontu u sljedećim tjednima.

Zaključak

Dok se nastavlja rasprava o kontroverznom prijedlogu koji se bavi zaštitom djece, ključno je da se očuva ravnoteža između sigurnosti i očuvanja privatnosti. S obzirom na različite stavove i kontroverze među državama članicama, predstoji mnogo rada kako bi se postigao zajednički cilj: zaštita najranjivijih bez kompromitiranja osnovnih prava i sloboda.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Upoznajte Altermagnete – Materijali koji bi mogli učiniti tehnologiju 1.000 puta bržom

Next Post

Huawei Mate X6 izgleda kao ogroman napredak za fotografiju preklopnih telefona, a ljuti me što vjerojatno neću moći nabaviti jedan.

Related Posts