Spotify Povećava Cijene: Što To Znači za Korisnike
Ne trebate pitati čarobnu loptu je li vaša omiljena glazbena streaming usluga planira povećati cijene ove godine; čini se da je odgovor često potvrdan. Spotify, koji ponovno povećava cijene svojih pretplata, za sada se ne će fokusirati na SAD. Prema informacijama iz The Financial Timesa, Spotify će ovog ljeta povećati cijenu individualne pretplate za 1 euro (otprilike 1 dolar ili 1 funta) u zemljama Latinske Amerike i Europe, najvjerojatnije u lipnju. Već su povećali cijene u drugim zemljama poput Luksemburga i Nizozemske, a izvor navodi da će se taj trend “znatno pojačati ovog ljeta.”
Planovi za Super-Premium Opcije
Dok Spotify za sada ne planira povećanje cijena u SAD-u (posljednji put su to učinili 2024.), razmatraju super-premium opciju. Ova opcija bi povećala trošak za 6 dolara na cijenu od 11 dolara, ali bi nudila dodatne pogodnosti. Govoreći o pogodnostima, zanimljiva vijest o Spotifyju dolazi iz provale slika na platformi X, koja prikazuje tekst u beta aplikaciji Spotify iOS-a koji kaže “Istražite planove i dobite više od svog Premium iskustva s dodacima.” Iako još ne znamo koje će točno dodatke ponuditi, ideja o opcionalnim dodacima može omogućiti korisnicima da dobiju ono što zapravo žele.
Dodaci i Audio Knjige
Važno je napomenuti da Spotify već nudi “dopune” za korisnike audioknjiga kao opciju koju možete kupiti. Premium korisnici već imaju uključeno određeni broj sati slušanja audioknjiga, a ako želite više, možete ih jednostavno kupiti. Glazbene kuće žele uvesti ono što zovu “Streaming 2.0”, a što ja nazivam “naplaćivanjem više novca za sadržaj koji ste nekada dobivali besplatno”. Na primjer, FT navodi da se razmatra opcija ograničavanja novih glazbenih izdanja na pretplatnike koji plaćaju super-premium usluge.
Nadogradnje i Konkurencija
Ova pojava ne odnosi se samo na Spotify. The Financial Times također navodi da Amazon, Apple i YouTube pripremaju svoje dodatne super-premium razine. Razlog tome je vrlo jednostavan: doba masovnog rasta broja korisnika je prošlo. Trgovinska organizacija IFPI izvještava da je globalni rast prihoda u streaming sektoru prošle godine prepolovljen, što znači da su usluge pod pritiskom dioničara da dodatno naplate svoje postojeće korisnike.
Zaključak
Već smo vidjeli kako se ovaj scenarij odvija u video streaming uslugama. Ono što je započelo kao jedan proizvod po jednoj cijeni postalo je mnogo složenije, s raznim opcijama s oglasima, bez oglasa i s ograničenim funkcijama. Nije pitanje hoće li se slična stratifikacija dogoditi u glazbi. Pitanje je kada će se to dogoditi.