Američki senatori traže odgovore o Googleovim i Microsoftovim AI poslovima koji bi mogli ‘smanjiti konkurenciju’

Pitanja o partnerstvima tehnoloških divova i AI kompanija

Dva tehnološka giganta, koja su česta meta antimonopolskih istraga, trenutno su pod povećalom zbog svojih partnerstava s kompanijama u svijetu umjetne inteligencije. Demokratski senatori iz SAD-a, Elizabeth Warren i Ron Wyden, izvještavaju se da traže informacije o poslovima koje Google i Microsoft imaju s kompanijama koje vode razvoj umjetne inteligencije.

Zašto su ova partnerstva koja izazivaju zabrinutost?

Sve veća zabrinutost leži u tome da bi ova snažna partnerstva mogla utjecati na konkurenciju unutar industrije, kršiti antimonopolske zakone, te na taj način dovesti do manje izbora i viših cijena za potrošače. U centru interesa su Microsoftov posao s OpenAI-om i Googleov posao s Anthropic-om. Senatorski dvojac traži financijske detalje o uplatom koje su AI kompanije izvršile svojim cloud provajderima, kao i informacije o tome imaju li ove kompanije ekskluzivna prava na određene AI modele.

Namjere tehnoloških divova

Senatori Warren i Wyden također žele znati planiraju li Google ili Microsoft preuzeti svoje partnere u AI sektoru. U svom pismu Googleovom izvršnom direktoru Sundaru Pichaiju i izvršnom direktoru Anthropic-a Dario Amodeiju, kazali su: “Partnerstva između pružatelja usluga u oblaku i AI developera, ako se ne kontroliraju, mogu ubrzati konsolidaciju sektora umjetne inteligencije, što bi na kraju dovelo do rasta cijena i suzbijanja inovacija.”

Povijest problema

Ovo nije prvi put da se ovi specifični subjekti suočavaju s kritikama zbog svojih veza s vodećim AI firmama. Nezavisno izvješće Federalne trgovinske komisije iz siječnja 2025. već je ispitivalo slična partnerstva, izražavajući zabrinutost oko potencijalnih akvizicija koje bi mogle izazvati katastrofu za konkurenciju.

“Kako su navedeno u smjernicama o spajanjima FTC-a i Ministarstva pravde, čak i djelomična akvizicija može predstavljati ‘značajne konkurentske zabrinutosti’ zbog učinaka na poticaje i strategiju firmi,” nastavili su senatori.

Završna misao

Kako se umjetna inteligencija i dalje razvija, važnost transparentnosti u partnerstvima između tehnoloških kompanija i AI firmi postaje sve očiglednija. Ova situacija može značajno utjecati na budućnost industrije, a pažljiv nadzor zakonodavaca može pomoći da se očuva zdrava konkurencija koja koristi svim korisnicima.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Bivši CEO Inteleta ulaže novac u malo poznati hardverski startup koji želi učiniti Nvidiju zastarjelom

Next Post

Google Cloud Next 2025 — sve vijesti i ažuriranja dok se događaju

Related Posts