Povezani Skandal: SAP i Carahsoft pod istragom zbog prevara u javnim nabavama
Njemačka softverska kompanija SAP i tvrtka za prodaju proizvoda iz Virginije, Carahsoft Technology, našle su se pod istragom u Sjedinjenim Američkim Državama zbog navodnog udruživanja radi naplate viših cijena vladinim agencijama, uključujući i vojsku. Ova dugotrajna istraga, koja traje od 2022. godine, fokusira se na optužbe protiv SAP-a za fiksiranje cijena na softver i druge usluge koje prodaje vladi.
Važnost istrage i njezin opseg
Procjenjuje se da su američke vlasti angažirane u ispitivanju tehnologije koja bi mogla iznositi oko 2 milijarde dolara u prodaji tehnoloških proizvoda vladi SAD-a od 2014. godine. Ovaj značajan broj ukazuje na ozbiljnost i opseg istrage. Ove posljednje osude dobile su pažnju javnosti zahvaljujući raciji FBI-a i vojske u uredima Carahsofta u Restonu, Virginia.
Poslovni učinak i reakcija tržišta
Carahsoft, koji je zauzimao 45. mjesto na Forbesovoj listi najvećih privatnih kompanija 2023. godine, ostvario je prihod od 13 milijardi dolara u 2022. godini. Iako su efekti istrage još nepoznati za ovu privatnu kompaniju, akcije SAP-a, Njemačke najvrjednije kompanije, pale su za 4% nakon objave vijesti. Ipak, unatoč skandalu, dionice su u ovoj godini porasle za impresivnih 42%.
Suradnja s vlastima
Savezni tužitelji uključili su se kako bi prisilili Carahsoft na dostavljanje komunikacija, ugovora, popisa zaposlenika i drugih informacija vezanih za prodaju SAP softvera. Međutim, Carahsoft je “uporno odbijao pružiti ove osnovne informacije”. Iako su obe kompanije zamoljene za komentar o ongoing istragama, do sada nisu pružile odgovor. No, Mary Lange, glasnogovornica Carahsofta, je izjavila za Bloomberg da kompanija “potpuno surađuje u vezi s ovim pitanjem”.
Povijest nepravilnosti
Ovo nije prvi put da su se SAP i Carahsoft našli u problemima. Carahsoft je već platio 75,5 milijuna dolara u nagodbi vezanoj za prekomjernu naplatu vladi, dok je SAP pristao na nagodbu od 220 milijuna dolara s američkim Ministarstvom pravde u siječnju ove godine zbog optužbi za mito koje uključuju vladine službenike iz Južne Afrike i Indonezije.
Zaključak
Istraga koja se trenutno provodi protiv SAP-a i Carahsofta može imati ozbiljne posljedice na njihov rad i reputaciju. Uz rastuće sumnje i zahtjeve Federalnih tužitelja, bit će zanimljivo pratiti kako će se situacija razvijati i hoće li tvrtke uspjeti očistiti svoje ime. Dok se sami skandali nastavljaju, tako i vijesti iz svijeta tehnologije potvrđuju važnost transparentnosti u poslovanju s vladinim agencijama.