Apple AirPods: Uspon u Zdravstvo i Inovacije u Praćenju Zdravlja
Jeste li ikada pomislili kako je poslovanje s Appleovim AirPods slatko? Prošle godine, njihov prihod od slušalica i slušalica za uši bio je veći od cjelokupnog prihoda Nintenda. No, to nije sve: izvješća sugeriraju da Apple planira proširiti svoju ponudu s AirPods-ima u područje zdravstva, koje bi, prema Morgan Stanley-u, moglo vrijediti više od 313 milijardi dolara za Apple do 2027. godine.
Proširenje Funkcija za Praćenje Zdravlja
Prema najnovijem izvješću Marka Gurmana iz Bloomberga, Apple ima višestruke timove koji rade na implementaciji funkcija za praćenje zdravlja sličnih onima na Apple Watchu u svoje AirPods. Sljedeća velika inovacija mogla bi doći s AirPods Pro 3. Apple je već uveo značajke slušnog aparata u AirPods Pro 2, ali potencijal ovih slušalica ne završava samo na zvuku.
Pročitajte više o tehničkim mogućnostima
- Mogućnost praćenja otkucaja srca
- Praćenje tjelesne temperature
- Drugi vitalni znakovi
Prema Bloombergu, tehnologija još nije potpuno razvijena; dosadašnji napredak najviše je postignut u praćenju otkucaja srca, no preciznost još uvijek ne doseže standarde Apple Watcha. Ipak, Apple želi svoje AirPods slušalice pretvoriti u uređaje za zdravlje osim za glazbu i razgovor.
Konkurencija na Tržištu Zdravlja
Apple nije prva tvrtka koja razmišlja o ovome. Prije nekoliko godina, pisali smo o raznim konkurentima na tržištu slušalica za praćenje zdravlja; primjerice, Amazfit Powerbuds Pro nudile su značajke praćenja zdravlja u 2021. godini. Međutim, naši testovi pokazali su da su rezultati praćenja otkucaja srca bili dosljedno netočni. Iako je Amazfit pokušavao, nemaju iste resurse i timove stručnjaka kao Apple, pa ako netko može usavršiti ovu tehnologiju, to je vjerojatno Apple.
Zašto je Praćenje Zdravlja u Uhu
Postoji nekoliko dobrih razloga zbog kojih bi praćenje zdravlja moglo biti učinkovitije kada je uha:
- U uvjetima hladnog vremena, protok krvi prema rukama može se smanjiti, što utječe na točnost pametnih satova.
- Tamna unutrašnjost ušnog kanala pomaže u boljoj refleksiji svjetlosti senzora.
- Uši imaju stabilan protok krvi, što omogućuje snažan signal, a podaci iz slušalica imaju manje ‘šuma’ u usporedbi s podacima sa satova ili prstenova.
Unapređenje Appleovih Proizvoda
Najvjerojatniji scenarij za budućnost praćenja zdravlja uključuje raznovrsne uređaje za različite tipove korisnika i slučajeve upotrebe: pametni satovi, pametni prstenovi, a uskoro i pametne slušalice. Apple već nudi prve, a znamo da najmanje eksperimentira s drugima. Ako već imate fantastične AirPods Pro 2, bi li vas dodavanje senzora za zdravlje potaknulo na nadogradnju? Možda ne za većinu ljudi, ali možda Apple računa na pitanje koje se postavlja za najbolji Apple Watch u odnosu na druge pametne satove: Ako bi AirPods mogli otkriti probleme sa srcem i opasne padove, tko zna što sve još… bi li bilo ludo ne kupiti ih?
Zaključak
Apple nastavlja s inovacijama, a integracija zdravstvenih funkcija u AirPods može značiti revoluciju u načinu na koji pratimo naše zdravlje. Ovaj ambiciozni korak iz kompanije pokazuje kako Apple cilja ne samo na zabavu, već i na dobrobit svojih korisnika.