Moje Iskustvo s iPhone 15: Je li Apple Napravio Korak Naprijed?
Nakon pet sretnh godina korištenja Androida, znatiželja me ponijela – posljednji tjedan koristim iPhone 15 kako bih se ponovno upustio u svijet iOS-a i dao kvalitetnije doprinose našim recenzijama o iPhoneu. Sve u svemu, moram priznati da me osnovni model iPhonea iz prošle godine impresionirao.
Velike Promjene U Posljednjih Deset Godina
Mnogo se toga promijenilo otkako sam se oprostio od svog iPhonea 5S 2019. godine. Tijekom desetljeća između lansiranja iPhonea 5S i iPhonea 15, Apple je poboljšao gotovo svaki aspekt svog pametnog telefona. Ovo su neka od glavnih poboljšanja:
- Veličina ekrana: Odrasla je s 4 inča na 6.1 inča.
- Trajanje baterije: Od nekoliko sati do gotovo cijelog dana.
- Povezivost: Uveden je USB-C!
Nažalost, jedno područje ostalo je nepromijenjeno u posljednjem desetljeću: osvježavanje ekrana.
60Hz Osvježavanje: Zašto Apple Ne Napreduje?
U svijetu Androida, 120Hz je postao novi standard za vrhunske i napredne telefone, dok se jeftinije opcije često opremaju s 120Hz ili 90Hz ekranima. Današnji 60Hz ekrani sve su više rezervirani za tablete i najeftinije modele pametnih telefona.
IPhone 16 i iPhone 16 Plus, po modernim standardima, čine se kao potpuni izuzetak. Ova situacija bila je tema rasprava na TechRadaru već godinama. Voditelj odjela mobilnog računalstva, Roland Moore-Colyer, dotaknuo se ove teme prije samog lansiranja iPhonea 15, a urednik za telefone, Axel Metz, otkrio je da mu je 120Hz promijenio pogled na iPhone kada je prešao na iPhone 15 Pro.
Apple može osmisliti ekrane s visokim osvježavanjem, kao što pokazuju ProMotion ekrani na iPhone 16 Pro i iPhone 16 Pro Max. U svom iskustvu, što je ekran manji, to se više osjeti korist od višeg osvježavanja, jer oko ima manje prostora za prilagodbu kada dođe do ukočenog pokreta.
Što Pokreće Appleovu Strategiju?
Ovo je za mene najbolji primjer Appleove poznate strategije diferencijacije proizvoda. Jednostavno nema korisničke koristi od korištenja 60Hz ekrana na iPhoneu. Primjerice, Samsung Galaxy S24 nudi vrhunski telefon s 120Hz ekranom za 799 dolara, što je ista cijena kao i iPhone 16. Ovo djelomično osporava tvrdnje koje se temelje na cijenama komponenti ili proizvodnim troškovima.
Zašto Apple i dalje prodaje iPhone s sporijim panelima? Čini se da je to promišljena odluka usmjerena prema skupljim modelima iPhone 16 Pro i iPhone 16 Pro Max. Nažalost, to je prilično česta praksa kompanije Apple. Ista situacija javlja se i sa iPad Air i iPad Pro, dok se najjeftiniji MacBook Pro i dalje prodaje s nedovoljnim 8GB RAM-a. Ove odluke su dizajnirane kako bi potaknule korisnike da odaberu skuplje opcije.
Zaključak: Dobra i Loša Strana iPhone 15
Daleko sam od mrzitelja Applea – dugi niz godina koristim iPad i prešao sam s Windowsa na Mac prošle godine. No, ovakvo ponašanje smatram jednom od najlošijih navika Applea. Apple je stekao reputaciju inovativnim razmišljanjem, ali kada je riječ o osvježavanju ekrana, bojim se da su svi drugi u pravu.
Ako razmišljate o prelasku na iPhone, svakako razmislite o ovome prilikom vaše odluke. IPhone 15 donosi mnogo toga dobrog, ali 60Hz osvježavanje ostavlja gorak okus u ustima.