Utjecaj COVID-19 na Mozak: Novi Uvidi Iz Naprednih Skenerâ
Napredni skeneri mozga pružaju znanstvenicima dublji uvid u to kako COVID-19 utječe na naš mozak. Nedavna istraživanja otkrivaju da virus može uzrokovati oštećenja u mozgu, a rezultati bi mogli objasniti mnoge dugotrajne simptome koje neki pacijenti doživljavaju. Ovaj članak istražuje važnost ovih otkrića i njihove implikacije za kvalitetu života onih zahvaćenih virusom.
Kako COVID-19 Utječe na Mozak
Prema novim podacima, COVID-19 može oštetiti moždano deblo, vitalni centar kontrole za mnoge tjelesne funkcije, uključujući disanje i krvni tlak. Dr. Catarina Rua s University of Cambridge objašnjava: “Stvari koje se događaju u i oko mozga debla su vitalne za kvalitetu života, ali ranije je bilo nemoguće skenirati upalu nukleusa mozga debla kod živih ljudi zbog njihove malene veličine i teške pozicije.” Znanstvenici su obično mogli dobro pogledati moždano deblo samo tijekom obdukcija.
Napredne Tehnologije Skenerâ
Autopsije provedene na početku pandemije sugerirale su da bi moždano deblo moglo biti uključeno u teške slučajeve COVID-19. Iako su primijećeni dokazi upale, tradicionalni uređaji za skeniranje, koji se koriste u bolnicama, jednostavno nisu bili dovoljno snažni. MRI uređaji obično rade s magnetskom snagom od 1,5 ili 3 T, a snaga magneta igra ključnu ulogu u kvaliteti slike. Unatoč tome, tim istraživača imao je pristup dva 7T skenera na Sveučilištima Cambridge i Oxford, što im je omogućilo da vide detalje upalnih procesa u različitim dijelovima mozga debla.
Slučajna Uočenja
U studiji je sudjelovalo 31 pacijenata koji su hospitalizirani s COVID-19 na početku pandemije, kada vakcine još nisu bile dostupne. Mnogi su se pacijenti žalili na dugotrajne simptome poput otežanog disanja, umora i bolova u prsima. MRI skeniranja, provedena u prosjeku 6,5 mjeseci nakon otpusta iz bolnice, pokazala su dokaze o upali u meduli oblongati, ponsu i srednjem mozgu – ključnim dijelovima mozga debla koji su uključeni u disanje.
Dugotrajni Simptomi i Mentalno Zdravlje
Dr. Rua ističe: “Činjenica da u dijelovima mozga povezanima s disanjem vidimo abnormalnosti snažno sugerira da su dugotrajni simptomi rezultat upale u moždanom deblu nakon COVID-19 infekcije.” Ovo ukazuje na to da bi promjene u mozgu debla mogle objasniti i mentalne zdravstvene probleme, jer su pacijenti s najizraženijim imunološkim odgovorom također pokazali više razine depresije i tjeskobe.
Dok je uzorak pacijenata bio mali, ovo istraživanje pruža važne potvrde onoga što su prethodne obdukcije ukazivale – da post-COVID upala može utjecati na moždano deblo, što može imati dalekosežne posljedice na razne tjelesne sustave.
Prilike za Daljnja Istraživanja
Imati pristup tako snažnim skenerima tijekom najtežih trenutaka pandemije omogućilo je bez presedana uvid u to kako virus utječe na mozak. Tim istraživača smatra da bi se njihov pristup mogao primijeniti i na mnoga druga oboljenja, poput multiple skleroze, čime otvaraju vrata za daljnja istraživanja.
Završna Ithoughts
Ova saznanja ne samo da objašnjavaju mehanizme dugotrajnih simptoma COVID-19, već također ukazuju na važnost mentalnog zdravlja u kontekstu tjelesnog zdravlja. Kako se znanost nastavlja razvijati, nova istraživanja mogu donijeti još više otkrića koja će pomoći u liječenju pacijenata pogođenih COVID-19 i sličnim bolestima.