Možda ćemo moći samo otkriti signale od dugovječnih mrtvih vanzemaljskih civilizacija

Nova Studija o Fermi Paradoksu: Što se događa s izvanzemaljskim civilizacijama?

U najnovijem istraživanju predstavljen je još jedan mračan odgovor na pitanje zašto do sada nismo pronašli znakove inteligentnog života u svemiru. Svemir je ogroman, s približno 200 milijardi trilijuna zvijezda i 13,7 milijardi godina otkako je sve započelo. Pitate se gdje su sve te izvanzemaljske civilizacije? Ovo je osnovno pitanje iza Fermi paradoksa, koji istražuje napetost između naših sumnji u postojanje života u svemiru (uzimajući u obzir planete u nastanjivim zonama) i činjenicu da imamo samo jedan planet s inteligentnom vrstom koja ga nastanjuje.

Fermi Paradoks i Mogući Odgovori

Za Fermi paradoks ponuđeno je mnogo rješenja, od jednostavnih, kao što je rijetkost života i nemogućnost komunikacije zbog velikih razlika u vremenu i prostoru, do mračnijih scenarija, poput ideje da nas izvanzemaljci drže izolirane u nekoj vrsti galaktičkog zoološkog vrta. Neki tvrde da izvanzemaljske civilizacije uništavaju druge vrste, umjesto da se natječu s njima za resurse, zbog čega svi nastoje ostati tihi. Štoviše, drugi scenariji sugeriraju da izvanzemaljcima nije potrebna pomoć u uništavanju nas samih.

Neka Nova Istraživanja

Nedavna studija pridružuje se ovoj mračnoj skupini i sugerira da izvanzemaljske civilizacije najvjerojatnije nestaju dugo prije nego što imaju priliku komunicirati s drugim inteligentnim oblicima života. Prema preliminarnoj verziji rada, koja još nije recenzirana, inteligentne civilizacije vjerojatno se suočavaju s izumiranjem zbog klimatskih promjena na svojim planetima u nevjerojatno kratkim vremenskim okvirima. U našem svemiru važe zakoni termodinamike, a sve se kreće prema kaosu, što znači da ćemo, ma koliko energetski učinkoviti bili, uvijek proizvoditi otpadnu toplinu.

Životni Tijek Tehnoloških Civilizacija

Kako tim navodi, “naša analiza sugerira da, ako je stopa rasta energije oko 1 posto godišnje, maksimalni vijek trajanja takvih potencijalnih tehnosfera je prolazan u usporedbi s evolucijom zvijezda.” Mogući maksimum trajanja tehnosfera iznosi nekoliko stotina godina. Ako civilizacije traju samo tisuću godina ili manje i relativno su rijetke, otkrivanje njihova prisustva postaje malo vjerojatno, što nudi djelomično rješenje za Fermi paradoks. Prema timu, “nismo naišli na tehnološke vrste jer su one rijetke u bilo kojem trenutku.”

Alternativne Staze za Civilizacije

Iako se može desiti da primimo signale od tih civilizacija, oni bi mogli biti izumrli do trenutka kada signal pristigne. Istraživači sugeriraju da može doći do otkrivanja izvanzemaljskog života kroz trajne posljedice koje je civilizacija ostavila na svom planetu prije nego što se uništila. No, autori istraživanja također razmatraju moguće alternative za napredne civilizacije kako bi se nosile s problemom prekomjernog stvaranja topline. Na primjer, mogu promijeniti atmosferu aerosolima ili prilagoditi svoj planet u bolju orbiti.

Zaključak: Povezanost s Našim Budućim Razvojem

Astrofizičar Manasvi Lingam, suautor studije, sugerira da bi vrste koje su naučile živjeti u skladu sa svojim okruženjem mogle preživjeti do milijardu godina. “Ako je neka vrsta odabrala ravnotežu i naučila živjeti u harmoniji sa svojim okruženjem, ta bi vrsta i njezini potomci mogli preživjeti mnogo duže,” kaže Lingam. Možda bismo trebali razmisliti o tim mogućnostima, umjesto da postanemo ‘svemirski duh’ za neke slične sulude izvanzemaljske vrste.

Nova studija objavljena je na preprint serveru arXiv.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Sada možete nabaviti Echo Pop u temi svog omiljenog NFL tima

Next Post

Instacartova košarica s AI podrškom pretvara kupovinu u sporednu misiju

Related Posts