Iznenađujuće Otkriće: Naša Galaksija Može Biti Dio Veće Strukture
Astronomi su nedavno otkrili da naša galaksija, Mliječni Put, možda predstavlja samo mali dio još veće lokalne strukture nego što smo to ranije mislili. Ova istraživanja, ukoliko budu potvrđena daljnjim opažanjima, mogla bi ukazivati na to da naš model evolucije svemira nije potpuno točan. Kako istražujemo svemir, sve više saznajemo da smo dio viših struktura koje su formirane gravitacijskim interakcijama.
Naša Mjesta u Svemiru
Or for our solar system as follows:
- Mi orbiteramo oko Sunca.
- Sunce je dio Mliječnog Puta.
- Mliječni Put je dio Lokalnih grupa, koja uključuje nekoliko manjih galaksija te poznatu Andromedu.
Ako je to malo pojednostavljeno, to je samo početak. Lokalna Grupa nalazi se na vanjskom rubu Superklastera Djevica, koji je također dio golemog bazena poznatog kao Laniakea.
Što su Bazeni Privlačenja?
Prema novom istraživanju, Laniakea se također nalazi unutar “bazena privlačenja” (BoA), koji potencijalno ima volumen deset puta veći od njega. Tim istraživača opisuje: “Čitav svemir može se smatrati mozaikom međusobno povezanih bazena privlačenja, slično kao što je kopneni pejzaž razdvojen na slivove.”
Ovi bazeni privlačenja su ogromne strukture, toliko velike da gravitacija nije dominantna sila, ali postoje dokazi zajedničkog protoka. Tim je analizirao pokrete 56.000 galaksija kako bi pokušali stvoriti “probabilističku kartu” lokalnog svemira, uzimajući u obzir pogreške koje nastaju pri mjerenju brzine i pokreta galaksija. Njihov cilj bio je suziti mogućnost postojanja ovih bazena privlačenja.
Svemir kao Velika Mreža
Kako objašnjava astronom R. Brent Tully s Sveučilišta Hawaii, “Naš svemir je poput goleme mreže, s galaksijama koje leže duž filamenata i grupiraju se na čvorovima gdje ih gravitacijske sile privlače zajedno.” Također naglašava da “otkriće ovih većih bazena može fundamentalno promijeniti naše razumijevanje kozmičke strukture.”
Simulacije i Mogućnosti
Proučavanjem podataka, tim je otkrio da bazeni privlačenja sadrže mnoge goleme strukture, uključujući tajanstveni Veliki Privlačitelj. “U blizini, pojavljuju se dokazi za BoA smješten u blizini jakog klastera Ophiuchus, koji se nalazi iza središta galaksije Mliječni Put,” navode znanstvenici. “Ova BoA može uključivati i tako zvanu regiju Velikog Privlačitelja te entitet Laniakea, uključujući i nas.”
Što Implicira Ova Otkrića?
Stvaranje ovakvih karata svemira nije lak zadatak; zahtijeva praćenje pokreta galaksija i njihovog utjecaja jedna na drugu kako bi se modelirali ovi kozmički “strujevi” i protoci. Kao rezultat toga, postoji puno nesigurnosti. Tim je iz simulacija iznio da postoji 60 postotna šansa da naš Mliječni Put zapravo nije u Laniakei, nego u Shapley koncentraciji. Dubinska analiza ovog istraživanja mogla bi značajno utjecati na načine na koji razumijemo svemir, a ukoliko se isti obrasci nastave otkrivati tijekom daljnje analize, to bi moglo biti od velike važnosti za našu kosmološku mapu.
Zaključak
Na kraju, kako istražujemo svemir, otkrivamo da je naš domaći superklaster mnogo povezaniji i opsežniji nego što smo to ranije mislili. Otkriće da smo dio mnogo veće strukture uzbuđuje astronome – iako je to sada samo nagovještaj, dodatna opažanja će biti potrebna kako bismo potvrdili veličinu našeg domaćeg superklastera.” Ovaj istraživački rad objavljen je u časopisu Nature Astronomy.