Otkrivena 2 milijarde godina stara stijena s živim mikroorganizmima u Južnoj Africi
Nedavno otkriće stijene starosti 2 milijarde godina u Južnoj Africi donijelo je uzbudljive vijesti – ne samo da je njezina prošlost fascinantna, već je također dom živim mikroorganizmima koji se još uvijek razvijaju. Ova stijena predstavlja najstarije poznate primjere živih mikroba pronađenih unutar drevne stijene. Yohey Suzuki s Tokijskog sveučilišta, vodeći autor studije koja je predstavila ovo otkriće, izjavio je: “Nismo znali jesu li stijene stare 2 milijarde godina nastanjive. Do sada su najstariji geološki slojevi u kojima su pronađeni živi mikroorganizmi bili stari 100 milijuna godina, pronađeni ispod morskog dna, stoga je ovo iznimno uzbudljivo otkriće.”
Okruženje i značaj otkrića
Mikrobi su otkriveni unutar zatvorenih pukotina drevne stijene, koja je iskopana iz Bushveld Igneous Complexa u Južnoj Africi. Ovaj kompleks stijena formirao se kada se magma polako hladila ispod površine Zemlje, obuhvaćajući područje otprilike veličine Irske. Bushveld je poznat po nekim od najbogatijih rudnih naslaga na Zemlji, uključujući otprilike 70 posto svjetskog platinastog rudarenja, a ostao je relativno nepromijenjen od svog nastanka. Ovi uvjeti pružaju savršeno okruženje za opstanak drevnog mikrobnog života.
Kako su istraživači ispitivali mikroorganizme
- U sklopu Međunarodnog kontinentalnog znanstvenog bušaćeg programa, istraživači su bušili 15 metara ispod površine kako bi prikupili uzorak kamenog jezgra dužine 30 centimetara.
- Tim je pregledom otkrio žive mikrobne stanice gusto raspoređene u pukotinama stijene, izolirane od vanjskog okruženja glinom ispunjenim prazninama.
- Kako bi potvrdili da su mikrobi izvorni za uzorak stijene, obojali su njihovu DNA i koristili infracrvenu spektroskopiju za analizu proteina unutar njih i u okolnoj glini.
Ova inovativna tehnika, koju su razvili 2020. godine, omogućila im je da potvrde kako su ovi arhaični organizmi zaista živi i da nisu kontaminirani.
Perspektive za buduća istraživanja
Kao najstariji živi mikrobi ikada otkriveni u uzorcima stijena, posljedice ovog otkrića su dalekosežne, potencijalno čak i na Marsu. “Vrlo sam zainteresiran za postojanje podzemnih mikroba ne samo na Zemlji, već i za mogućnost njihove prisutnosti na drugim planetama,” dodao je Suzuki.
Iako su marsovske stijene općenito mnogo starije (između 20 i 30 milijardi godina), “NASA-in rover Perseverance trenutno je zadužen za vraćanje stijena koje su slične dobi onima korištenim u ovoj studiji. Pronalazak mikrobnog života u uzorcima sa Zemlje starih 2 milijarde godina i mogućnost preciznog potvrđivanja njihove autentičnosti čini me uzbuđenim zbog onoga što bismo mogli pronaći u uzorcima s Marsa.”
Zaključak
Ovo izvanredno otkriće ne samo da produbljuje naše razumijevanje ranog života na Zemlji, već otvara vrata istraživanju moga života na drugim planetima. S obzirom na to koliko dugo su mikrobi preživjeli u ovim drevnim stijenama, postavlja se pitanje: što još možemo otkriti u dubinama svemira?”
Studija je objavljena u časopisu Microbial Ecology.