Toyota Ulaže U Budućnost Zračnog Prijevoza: 500 Milijuna Dolara U Joby Aviation
Toyota, jedan od vodećih svjetskih proizvođača automobila, upravo je objavila ulaganje od dodatnih 500 milijuna dolara u Joby Aviation, inovativnu tvrtku osnovanu 2009. godine. Joby se specijalizira za razvoj, proizvodnju i certifikaciju električnih zrakoplova s vertikalnim uzletom i slijetanjem (eVTOL). Ovo drugo kolo financiranja dolazi nakon ranijeg ulaganja od 394 milijuna dolara u 2020. godini, a japanski automobilski div vjeruje da će ovaj potez ubrzati razvoj i ostvariti zajedničku viziju zraka mobilnosti između dviju kompanija.
Joby Aviation i Njihova Uloga U Zračnom Taksi Rastu
Joby je postao jedan od vodećih igrača u istraživanju zračnih taksija, posebno otkupljujući Uberovu Elevate podružnicu 2020. godine. Uber je također uložio 75 milijuna dolara u ovaj projekt, s ciljem ubrzavanja procesa razvoja i certifikacije. Prema Toyoti, ovo nije samo financijski dogovor; tvrtka je aktivno dijelila svoje znanje o Toyota Production Systemu kroz planiranje procesa, razvoj metoda proizvodnje i dizajn alata.
- Inženjeri iz obje tvrtke surađuju u Jobyjevoj tvornici u Kaliforniji kako bi razvili održiv proizvodni proces za komercijalne električne zračne taksije.
- Certifikacija ostaje prioritet kako bismo što prije vidjeli novu tehnologiju u zraku.
Napredak Joby’s Certifikacijske Procesa
Prema Joby Aviation, gotovo su završili četvrti od pet koraka certifikacijskog procesa koji bi omogućio proizvodnju njihovih zrakoplova. Iako je riječ o tehnologiji iz sfere znanstvene fantastike, razvoj električnih zrakoplova s vertikalnim uzletom rapidno napreduje posljednjih godina. Hyundai Motor Group je pokrenuo svoje Supernal poslovanje, dok kineska tvrtka XPeng HT Aero značajno napreduje u tom području.
Planovi za Zračnu Mobilnost
Većina tvrtki planira pružiti usluge prijevoza slične Uberu, omogućujući malim grupama putnika da putuju naći u upravljanom eVTOL zrakoplovu, koji nalikuje velikim dronovima s više rotora. Ipak, postoje i planovi za bespilotne letove. Supernal, kojeg sada posjeduje šira obitelj Hyundai Motor Group, razvija svoj SA-2 električni zrakoplov s kabinom za četiri putnika i osam rotora, sposoban postići brzine do 193 km/h i prevladati udaljenosti između 25 i 64 kilometra.
Prepreke i Izazovi U Razvoju eVTOL Tehnologije
Supernalov zrakoplov će letjeti na visini od oko 450 metara, niže od komercijalnih helikoptera i drugih zrakoplova, s ciljem izbjegavanja prometnih gužvi u urbaniziranim područjima, preskočivši s jednog ‘vertiporta’ na drugi. Nedavno istraživanje tržišta od strane Global Advanced/Urban Air Mobility Market Map otkrilo je da se trenutno razvija najmanje 1,044 eVTOL vertiporta koji bi mogli postati operativni do 2028. godine.
Na početku ove godine, Federalna uprava za zrakoplovstvo (FAA) završila je kriterije za zrakoplovnu ispravnost za Joby Aviation eVTOL zrakoplov, omogućujući tvrtki da nastavi s certifikacijskim procesom. Međutim, FAA je samo jedan dio cjelokupnog sustava, dok Kina ima svoje jedinstvene skupine pravila i propisa, što može omogućiti kineskim tvrtkama veću slobodu u testiranju nove tehnologije i potencijalne prednosti u budućnosti eVTOL transporta.
Zaključak
Ulaganje Toyote u Joby Aviation simbolizira veliki korak prema budućnosti zračne mobilnosti. S brzim napretkom u razvoju eVTOL tehnologije, moglo bi doći do revolucije u urbanom prijevozu. Kako se industrija razvija, pratimo kako će se usluge zračnog taksija integrirati u naš svakodnevni život.