Otkriće trostrukog zvjezdanog sustava: Nova era astronomskih istraživanja
Astronomi su nedavno otkrili trostruki zvjezdani sustav s kraćim međuzvjezdanim orbitama nego ikada prije, čime je postavljen novi rekord koji seže gotovo 70 godina unatrag. Ovaj sustav služi kao ekstremni laboratorij za proučavanje formiranja i razvoja zvjezdanih sustava, otvarajući nova poglavlja u našem razumijevanju svemira.
Kako se zvijezde stvaraju i razvijaju
Mnoge zvijezde, poput našeg Sunca, žive samostalno, okružene samo skupinama planeta. Međutim, većina zvijezda postoji u binarnim sustavima, gdje se dvije zvijezde međusobno privlače kao bračni par. Ove međuzvjezdane veze variraju: neke su tako bliske da često “eksplodiraju”, dok su druge toliko udaljene da jedva priznaju postojanje jedna druge. No, sustavi s tri ili više zvijezda su rjeđi, ali ne i neuobičajeni.
Sustav TIC 290061484, koji je nedavno otkriven, također ima dvije zvijezde znatno bliže jedna drugoj nego treća. Iako to treću zvijezdu ne čini dalekom uljezicom, ona se ipak orbitira zajedničkim težištem sustava u 24,5 dana. U usporedbi, Merkuru je potrebno 88 dana da obiđe Sunce. Unutarnje zvijezde ovog sustava povezuju se u iznimno bliskoj orbiti, kružeći jedna oko druge u samo 1,8 dana.
Izvanredna svojstva TIC 290061484
Sve tri zvijezde su masivne i izuzetno slične, s težinom od 6,85, 6,11 i 7,90 solarnim masama. Ove zvijezde blistaju jakim svjetlom, s temperaturama tri i pol do četiri puta većima od Sunca. Tu je čak i četvrta zvijezda povezana s ovim sustavom, no s udaljenošću većom od Jupiterove i orbitom koja traje devet godina, ona više promatra nego sudjeluje u dinamicima sustava.
Izvanredan aspekt ovog otkrića jest koliko dugo je prošlo otkako je pronađen prethodni rekord. Trostruki sustav λ Tauri, otkriven 1956. godine, bio je najbliži kandidat sa zvijezdom koja orbitira u 33 dana. Napredak u teleskopima, uključujući postavljanje instrumenata u svemir poput TESS-a (Transiting Exoplanet Survey Satellite), omogućio je astronomima da mapiraju kretanje milijuna zvijezda. Kroz analizu podataka, znanstvenici su se pitali postoji li neki temeljni limit koji sprječava bliske trostruke sustave.
Kako je otkriven TIC 290061484?
Značaj TIC 290061484 otkriven je jer zvijezde prolaze jedna ispred druge iz naše perspektive, uzrokujući padove svjetlosti slične onima koje uzrokuju planeti koje TESS traži. Neuralne mreže su analizirale podatke TESS-a i prepoznale TIC 290061484 kao kandidat vrijedan daljnjeg istraživanja.
Tijekom daljnje analize, građanski znanstvenici pregledali su primjere koje su označili računala i prepoznali TIC 290061484 kao nešto posebno. Uključeni su i u suradnju s profesorom Saulom Rappaportom s MIT-a, čime su stekli suautorska prava na rezultantni rad.
Gradnja i budućnost ovih zvijezda
Prema Rappaportovim riječima, sustavi poput ovog intrigiraju astronome više od onih privremenih aranžmana. “Smiješna stvar je u tome što mislimo da su se zvijezde formirale zajedno, što bi ometalo formiranje planeta blizu ovih zvijezda,” izjavio je. Trostruke zvijezde su tako čvrsto povezane da će tijekom svoje “divovske faze” na kraju doći do spajanja.
Kratak životni vijek tih masivnih zvijezda, koji se procjenjuje na oko 40 milijuna godina, donosi dodatnu uzbudljivost. Ove zvijezde su gotovo dovoljno masivne da završe kao supernova, a njihova kombinirana masa će sigurno izazvati spektakularan završetak.
Završne misli
Zahvaljujući kompaktnom, edge-on (bočnom) rasporedu sustava, znanstvenici mogu mjeriti orbite, mase, veličine i temperature zvijezda. Ova otkrića predstavljaju uzbudljivo naslijeđe za daljnja istraživanja koja će doći s Nancy Grace Roman svemirskim teleskopom koji će pokrenuti novu eru promatranja zvijezda. Astronomi sada postavljaju pitanje: koliko veliki mogu postati čvrsto povezani zvjezdani sustavi prije nego što se raspadnu? Istraživanje je objavljeno u The Astrophysical Journal, otvarajući vrata novim otkrićima u našem univerzumu.