Dijabetes tipa 1 više ne treba inzulin nakon prvog liječenja matičnim stanicama ove vrste

Revolucija u Liječenju Dijabetesa Tip 1 putem Transplantacije Matičnih Stanica

U uzbudljivom razvoju u medicini, 25-godišnja žena sa dijabetesom tipa 1 uspjela je prestati uzimati inzulin nakon revolucionarnog tretmana matičnim stanicama. Ovaj povijesni ljudski eksperiment označava prvi put da je takva procedura provedena, a iako je prerano reći da je žena “izliječena”, svakako pokazuje potencijal i zaslužuje pažnju stručnjaka.

Što je Dijabetes Tip 1?

Dijabetes tipa 1 je autoimuna bolest u kojoj imunološki sustav napada vlastite stanice gušterače koje proizvode inzulin. Bez odgovarajuće razine inzulina, regulacija šećera u krvi postaje otežana, što može rezultirati oštećenjima brojnih organa i tkiva. Osobe s tim oblikom dijabetesa moraju svakodnevno nadzirati razinu šećera i prilagoditi doze inzulina, što se često opisuje kao “posao na punom radnom vremenu”.

Pionirski Tretman Matičnim Stanicama

  • Žena iz Tianjina, Kina, dijagnosticirana u ranoj adolescenciji.
  • Prva pacijentica koja je primila transplantaciju vlastitih matičnih stanica.
  • Komplicirana medicinska povijest uključivala je dva presađivanja jetre i neuspješnu transplantaciju gušterače.

U 2020. godini, liječnici su iz izolirali matične stanice i preprogramirali ih koristeći novu kemijsku metodu. Rezultat su bile indukovane pluripotentne matične stanice (iPSCs) s potencijalom da postanu bilo koje ljudsko tkivo, uključujući stanice otočića koje proizvode inzulin. Nakon testiranja na životinjama, transplantacija se konačno održala 2023. godine.

Transformacija Života

Transplantacija je trajala samo 30 minuta, a 1,5 milijuna stanica je ubrizgano u trbušne mišiće pacijentice, gdje su mogle biti lako praćene skeniranjem. Samo dva i pol mjeseca kasnije, tijelo žene počelo je proizvoditi dovoljno inzulina, što joj više nije bilo potrebno dodatno injicirati inzulin. Klinički rezultati prateće studije nakon godinu dana pokazali su da je žena i dalje bila bez dodatnog inzulina, a njezine razine šećera u krvi su bile stabilne.

Stručna Mišljenja i Budućnost Liječenja

Doktor Daisuke Yabe s Kyoto University opisao je rezultate kao “izvanredne”, ističući da bi primjena ove metode bila nevjerojatna za druge pacijente. Ovaj slučaj predstavlja prvi korištenje vlastitih matičnih stanica, no slični pozitivni rezultati zabilježeni su i u malim ispitivanjima s embrionalnim matičnim stanicama.

Osim žene iz Kine, izvješće Washington Posta također je ukazalo na slučaj Amande Smith, 35-godišnje medicinske sestre iz Kanade, koja je također prestala uzimati inzulin. Ova studija obuhvatila je 12 pacijenata, od kojih su 11 značajno smanjili ili potpuno prekinuli s terapijom inzulinom.

Izazovi i Nada za Budućnost

Iako su ovi rezultati obećavajući, ostaje pitanje koliko će ti učinci trajati. Autoimuna reakcija, koja uzrokuje oštećenje gušterače, mogla bi se ponovno aktivirati i napasti donor stanice. Problematika je posebno zanimljiva za žene iz Tianjina, s obzirom na to da je već uzimala imunosupresivne lijekove. Daljnja istraživanja će otkriti je li ovakva terapija potrebna u svim slučajevima.

Zaključak

Za približno 8,4 milijuna ljudi s dijabetesom tipa 1 širom svijeta, uzimanje inzulina je nužnost. No, nada uz ove tretmane matičnim stanicama je da bi jednoga dana mogli riješiti problem od samog korijena. Kao što je Amanda Smith izjavila: “Niste shvatili koliko vam vremena oduzima – dok to vrijeme ne prestane oduzimati.” Ovaj napredak u znanosti ne samo da pruža novu nadu, već i potencijalno novi život bez svakodnevnih obveza povezivanja s dijabetesom.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Kalifornija legalizira potpuno opremljene kafiće s kanabisom

Next Post

Što je dođavola bananapokalipsa? Suočavamo li se s budućnošću bez banana?

Related Posts