28.000 gumeni patkica slučajno se uključilo u epsku studiju oceanskih struja 1992. godine

Učenje iz Otkrića: Priča o Igračkama za Kupanje i Oceanografiji

Uvod u Neobičan Održivi Eksperiment

Na dan 10. siječnja 1992. godine, izazovna oluja na Tihom oceanu pokrenula je jedno od najvećih i najneobičnijih istraživanja globalnih oceanskog strujanja. Olupina teretnog broda koja je plovila iz Kine prema Americi završila je u što bismo mogli nazvati “Uh-Oh” zonom. Tijekom te oluje, nekoliko kontejnera s robom je neplanski završilo u vodi, među kojima je bio i kontejner s nevjerojatnih 28,800 igračaka za kupanje.

Igračke u Oceanima: Kako je Sve Počelo

Ove igračke, plastično umotane na kartonima, sadržavale su vesele likove poput žute patke, crvene vidre, zelene žabe i plave kornjače, koje je proizvela tvrtka The First Years. Naša mala ekipa ovih veseljaka odjednom je isplivala na površinu, vjerojatno nakon što su se vrata kontejnera otvorila uslijed sudara s drugim izgubljenim kontejnerom. Kombinacija slane vode, valova i struja pomogla je ovoj četvorki da se oslobodi svog pakiranja.

Proučavanje Strujanja Oceana: Izazovi i Oportuniteti

Iako bi znanstvenici imali etičke prepreke za ispuštanje tisuća plastičnih igračaka u ocean, nesretni ispad otvorio je priliku koja se nije mogla propustiti. Oceanograf Curtis Ebbesmeyer angažirao je lokalne skupljače plaže kako bi pratili kretanje ovih igračaka. Iako su se drift boce do sada koristile za proučavanje oceanskog strujanja, njihova količina je obično bila ograničena na samo 1,000, dok bi mnoge od njih završile izgubljene u prostranstvima oceana. Međutim, počelo je pravo bogatstvo podataka zahvaljujući 28,800 igračaka koje su predstavljale odlično sredstvo za istraživanje.

Putovanje Veselih Igračaka

Veseli plivači, kako su ih nazivali, počeli su se javljati na obali Aljaske krajem 1992. godine, otprilike 3,200 kilometara od svog mjesta početka. Tijekom godine, daljnjih 400 igračaka neprijavljeno je na istočnoj obali zaljeva Aljaske. Svaka prijavljena igračka zabilježena je u simulaciji površinskih oceanskih struja (OSCAR) koju su razvili Ebbesmeyer i njegov kolega James Ingraham. Ovaj računalni model kombinira podatke o atmosferskom pritisku te brzini i smjeru vremenskih sustava kako bi mapirao putanju indikatorai oceanskog strujanja, poput ovih odvažnih gumenenih pataka.

Utjecaj na Oceanografiju i budućnost istraživanja

OSCAR je uspješno predvidio smjer kretanja Veselih plivača koji su se kasnije pojavili u saveznoj državi Washington. Ove igračke koje su preživjele nastavile su ploviti prema Japanu, nazad do Aljaske, a neke su čak dospjele do Beringove tjesnace, gdje su bile smrznute u arktičkom ledu. Ebbesmeyer je procijenio da će prolazak kroz Sjeverni pol trajati nekoliko godina prije nego što toplija klima Grenlandskog mora oslobodi igračke iz leda.

Nasljeđe Igračaka i Napredak u Istraživanju Oceana

Do 2007. godine, dok su igračke već izblijedjele, ali je dio njih još uvijek nosio oznaku “The First Years”, nekoliko se počelo javljati na jugozapadnoj obali Ujedinjenog Kraljevstva. Moguće je da su neke od ovih igračaka još uvijek u oceanu, zarobljene u velikim otocima smeća ili na obalama bez ljudi. Različite avanture ovih igračaka pružile su oceanografima dragocjene uvide o povezanosti naših mora. Ebbesmeyer je skovao termin “flotsametrija” kako bi opisao ove plastične životinje kao sredstvo za razumijevanje kretanja flotsama (otpadaka u oceanima).

Završne Misli

Priča o Veselim plivačima pomogla je istraživačima da dobiju jasniju sliku o funkcioniranju oceana, inspirirala je knjige i čak imala svoj trenutak u seriji “Blue Planet II” Davida Attenborougha. Znanost o oceanima značajno je napredovala od vremena kada je ova šarmantna četvorka započela svoje putovanje. Ova otkrića zamijenjena su plovećim boćicama opremljenim GPS uređajima koji omogućuju analizu i mapiranje najvjerojatnijih putanja plastičnog otpada. Danas možete vidjeti interaktivnu kartu koja prikazuje vjerojatno putovanje otpada bačenog s vaše odabrane lokacije, a simbol tih putovanja ostaje vesela gumena patka.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

“Izvanredan” fosilni ekosustav star 320 milijuna godina mogao bi sadržavati najranije znakove polaganja jaja insekata

Next Post

Koja je trenutačna populacija svijeta?

Related Posts