Novi 73 milijuna godina stari dinosaurus s kljunom poput patke i divovskim nosom upravo je otkriven

Novi Otkriće: Coahuilasaurus lipani, Tajanstveni Dino sa Velikim Nosom

Paleontolozi su nedavno otkrili novu vrstu dinosaura sa kljunom poput patke, poznatu po svojoj izvanredno velikoj nosnoj strukturi. Ovaj nevjerojatni dinosaurus, nazvan **Coahuilasaurus lipani**, živio je prije otprilike 72,5 milijuna godina na području današnjeg Meksika, koje je tada bilo dio Laramidije, otoka koji je nastao tijekom kasnog krede kada se Sjeverna Amerika podijelila na dva dijela.

Povijest i značaj otkrića

Iako su dinosaurlike vrste s kljunovima pataka (oficijelno poznate kao hadrosauri) bile vrlo rasprostranjene u to vrijeme, malo se zna o njihovim rođacima iz Meksika. U nastojanju da se popune ove praznine, istraživači su pretraživali muzejske zbirke. Tako je **C. lipani** otkriven u obliku djelomične fosilizirane lobanje koja je bila pohranjena u Nacionalnom autonomnom sveučilištu Meksika od 1980-ih godina, kada je pronađena u Coahuili. Međutim, prvotno je bila klasificirana kao fosil druge vrste, **Kritosaurus navajovius**.

Nova Procjena Fosila

Ponovna procjena fosila pokazala je da, iako je **C. lipani** moguće povezan s rodom Kritosaurus, ipak mu nije pripadao. Autor studije, Nick Longrich, ističe: “Čeljusti su bile previše robusne, a brada previše istaknuta.” Fossil je također otkriven daleko od mjesta gdje su ranije pronađeni Kritosauri, što upućuje na to da bi mogao biti milijun godina mlađi. Neobični oblici nosnih struktura i druge suptilne razlike isključili su mogućnost pripadnosti drugom rodu hadrosaurusa, Gryposaurus.

Jedinstvene Karakteristike Coahuilasaura

Ono što je posebno naglasilo fosil kao dokaz nove rodne i vrste jesu ogromne, okrenute prema dolje strukture nalik zubima. Longrich objašnjava: “Iako mnogi patuljasti dinosaurliki imaju takve zubolike izbočine oko ruba kljuna, kod **Coahuilasaurusa** one izlaze dolje s gornje strane usne šupljine. To je bizarno i ne nalikuje nijednom drugom patuljskom dinosauru kojeg sam ikada vidio.”

Postavlja se pitanje: čemu su služile ove ogromne projekcije? Longrich spekulira: “Pretpostavljamo da je to prilagodba za neku vrstu tvrde flore – palme? Cikade? Bananin biljkama? Nemamo pojma. No, vjerojatno je radio nešto malo drugačije od ostalih kritosaurusa.”

Zaključak

Otkriće ovog novog dinosaura pokazuje koliko može biti korisno ponovo pogledati ono što se skriva u našim muzejima. “Ako su identifikacije točne, onda ste naučili nešto novo. Sada znate kako prepoznati tu vrstu ili tu kost,” napisao je Longrich. “Ako su pogrešne, također ste nešto naučili – možda ste otkrili dio kostura vrste koja prije nije bila poznata, ili čak, potpuno novu vrstu.”

Studija je objavljena u časopisu *Diversity* i doprinosi našem znanju o fascinantnim stvorenjima koja su nekada hodala Zemljom.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Google Maps, Street View i Google Earth dobivaju velike nadogradnje – uključujući značajku putovanja kroz vrijeme

Next Post

Samsung je dao još jednu naznaku da Galaxy AI neće biti besplatan nakon 2025. godine

Related Posts