Revolucija u Industriji Dragulja: Uzgoj Rubina U Metalnim Struktura
Za prvi put, stvoren je rubin u uvjetima izrade, sadnjom “rubin sjemena” u platinskom prstenu. Ovaj inovativni pristup može promijeniti industriju nakita jer pokazuje da, teoretski, više ne moramo rudariti za dobivanje vrhunskih dragulja. Rubin sjeme koje se koristi za uzgoj kamena može se stvoriti od otpadnog materijala dragulja, a toga imamo u izobilju.
Inovacija Sofie Boons
Ideja dolazi od Sofie Boons, zlatarke koja je postala znanstvenica na Sveučilištu West of England (UWE). Nakon četiri godine razvoja, Boons je usavršila proces koji može pretvoriti otpad u kamen identičan onima koji se vade iz rudnika. “Nadam se da će ova inovacija zaustaviti dugogodišnju naraciju da su dragulji uzgajani u laboratoriju ‘sintetički’ ili manje vrijedni od rudarskih,” izjavila je Boons, koja je viša predavačica u području dizajna. “Ovi neo-dragulji rastu prema obrascima koje postavlja priroda, rezultirajući veličanstvenim prirodnim aspektima, koji će svaki put kada se sjeme uzgaja biti drugačiji.”
Urban Mining: Nova Era Dragulja
Boons se nada da će njezino istraživanje označiti novi period “urbane rudarene dragulje” koje će se boriti protiv negativnih aspekata i rudarskih i laboratorijski uzgajanih dragulja. Rudarstvo može štetiti životnoj okolini kroz eroziju tla, krčenje šuma i uništavanje ekosustava, dok također postoje ograničenja u stvaranju laboratorijski uzgajanih dragulja zbog energetski intenzivnog procesa.
- Urbani Dragulji: Ovi dragulji kreću se iz komadića otpada dragulja ili grits (malih komadića dragulja korištenih u industriji).
- Brza Stvaranje: Nakon toga, rastu u pećnici uz pomoć flux rješenja, čime se stvara prekrasan rubin u nekoliko dana.
- Kvaliteta: Krajnji rezultat je strukturno identičan izrudarenim rubinima s istom kvalitetom.
Osvajanje Rubinske Industrije
“Teoretski, imamo dovoljno materijala na planetu da prestanemo rudariti,” nastavila je Boons. “Dijeljenjem ovog istraživanja, nadam se da ću staviti moć u ruke zlatara, jer je tehnika dovoljno jednostavna da je usvoje – nije samo za znanstvenike. Radujem se širenju istraživanja, ispitivanju drugih boja dragulja i rastu u različitim metalnim strukturama.”
Završne Misli
Ovaj potpuno inovativan i održiv proces mogao bi transformirati način na koji zlatari koriste dragulje u nakitu, proces koji doslovno nadilazi tradicionalne prakse. Obično, kada se naiđe na oštećene dragulje, zlatari ih moraju rezati čak i manje, što smanjuje njihovu vrijednost. Međutim, ovaj proces omogućava korištenje otpada iz dragulja kako bi se uzgajali dragulji u željenoj veličini, u uvjetima izrade unutar metalnih struktura.
S ovako zaokrenutim načinom proizvodnje dragulja, možemo očekivati da će rubini postati ne samo više dostupni već i ekološki prihvatljiviji.