Raste napetost između WordPressa i WP Engine
Konflikt između WordPressa i WP Engine-a dodatno se zaoštrio nakon što je platforma za izradu web stranica službeno zabranila WP Engine-u pristup svojim uslugama. Matt Mullenweg, suosnivač i izvršni direktor WordPressa, oštro je kritizirao hosting tvrtku, tvrdeći da je WP Engine “srušio tisuće web stranica klijenata” u, kako je nazvao, “neurednom pokušaju” odmazde nakon nekoliko dana rasprava između dviju kompanija.
WordPress poduzima mjere
U svom blogu, Mullenweg je izjavio: “Ono što ću vam reći jest da, u svjetlu njihovih pravnih zahtjeva i parnica protiv WordPress.org, WP Engine više nema besplatan pristup resursima WordPress.org.” Dodao je i da bi svi korisnici WP Engine-a koji imaju problema sa svojim stranicama trebali kontaktirati podršku WP Engine-a i zatražiti pomoć.
Potencijalne sigurnosne prijetnje
Ova vijest je alarmantna za korisnike WP Engine-a koji često koriste WordPress dodatke, jer im onemogućavanje pristupa najnovijim verzijama može ostaviti otvorena vrata za sigurnosne napade. Hakeri često ciljaju WordPress dodatke, a nekoliko recentnih napada utjecalo je na milijune korisnika širom svijeta.
- Nezaštićeni dodaci mogu omogućiti hakerima potpuni pristup ranjivim web stranicama.
- Hakeri mogu instalirati zlonamjerni softver bez upozorenja.
Što se dogodilo između WordPressa i WP Engine-a?
Ova vijest predstavlja najnovije eskalacije između dva servisa koji se čine u velikom sukobu. Mullenweg je na nedavnom WordCamp US Summit-u WP Engine opisao kao “rak za WordPress” zbog iskorištavanja otvorenog projekta bez ikakvog doprinosa zauzvrat. Nakon toga uslijedilo je pismo s zahtjevom da prestanu s takvim ponašanjem prema WordPressovoj matičnoj kompaniji Automattic, pri čemu je WP Engine izjavio da su Mullenwegovi komentari bili neuspjeli pokušaj prisile kompanije da plati milijune za licencu WordPressovog zaštitnog znaka.
Pravne prijetnje i optužbe
Advokati WP Engine-a su također tvrdili da Mullenweg planira primijeniti “pristup spaljene zemlje” ako tvrtka ne plati. Mullenweg se u svom blogu osvrnuo na ove tvrdnje pitajući, “Zašto bi WordPress.org trebao pružati ove usluge WP Engine-u besplatno, s obzirom na njihove napade na nas?”
Kontrola korisničkog iskustva
Dodao je, “WP Engine želi kontrolirati vaše WordPress iskustvo i trebaju pokrenuti svoj vlastiti sustav prijave korisnika, ažurirati poslužitelje, direktorij dodataka, direktorij tema, direktorij uzoraka, direktorij blokova, prijevode, direktorij fotografija, oglasnu ploču, meetupe, konferencije, sustav za praćenje grešaka, forume, Slack, Ping-o-matic i izložbe.”
“WP Engine je slobodan ponuditi svoju izmijenjenu verziju WordPressovog GPL koda svojim korisnicima, i mogu doživjeti WordPress onako kako ga WP Engine zamišlja, zadržavajući sve profite i pružajući sve usluge,” zaključio je Mullenweg.
Zaključak
Ova situacija između WordPressa i WP Engine-a ukazuje na složenost odnosa unutar industrije izrade web stranica. Korisnici bi trebali biti svjesni potencijalnih sigurnosnih prijetnji i razmotriti riješenja koja će zaštititi njihove online resurse. Buduće izmjene i razvijanje odnosa između ovih dvije kompanija mogli bi značajno utjecati na način na koji se web stranice razvijaju i održavaju.